Audi R8 LMS GT3 Evo II wjeżdża do Assetto Corsa EVO. V10 wraca do gry

Patrycja Miętus - redaktor
Patrycja Miętus

Assetto Corsa EVO otrzyma Audi R8 LMS GT3 Evo II w aktualizacji 0.7. Do symulatora Kunos Simulazioni trafi jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych konstrukcji GT3, z wolnossącym silnikiem V10 umieszczonym za kierowcą. Dokładna data wydania aktualizacji nie została jeszcze podana.

GT3 zamiast kolejnego auta drogowego

Obecność Audi R8 LMS GT3 Evo II mocniej przesuwa uwagę w stronę samochodów wyścigowych. To istotne, bo Assetto Corsa EVO pozostaje tytułem kojarzonym głównie z szerokim wachlarzem aut drogowych, a nie tylko z zamkniętym katalogiem maszyn torowych.

R8 LMS GT3 Evo II reprezentuje ostatnią ewolucję długowiecznej platformy GT3 Audi. Samochód wywodzi się z programu, który marka znacząco ograniczyła w związku z przygotowaniami do własnego projektu w Formule 1.

V10 za plecami kierowcy i poprawki pod przewidywalność

Audi R8 LMS GT3 Evo II korzysta z wolnossącego silnika V10 zamontowanego centralnie, za kierowcą. W tej wersji auto otrzymało zmiany aerodynamiczne i mechaniczne nastawione na większą stabilność oraz bardziej przewidywalne zachowanie.

To pasuje do filozofii kategorii GT3, w której osiągi muszą iść w parze z autem możliwym do opanowania także przez kierowców dżentelmenów. Brzmi mniej romantycznie niż „bestia nie do ujarzmienia”, ale w wyścigach długodystansowych zwykle wygrywa to, co da się prowadzić szybko przez wiele okrążeń.

Aktualizacja 0.7 bez konkretnej daty

Audi trafi do gry w ramach aktualizacji 0.7 Assetto Corsa EVO. Termin jej udostępnienia nie został jeszcze określony, więc na razie mowa o zapowiedzianej zawartości, a nie o gotowej paczce dostępnej dla graczy.

Dla graczy zainteresowanych wyścigami GT to ważny dodatek do rosnącej listy samochodów. R8 LMS GT3 Evo II jest dobrze znane z padoków wyścigów GT i endurance, więc jego obecność w symulatorze nie wygląda jak przypadkowe uzupełnienie garażu.

Kunos rozbudowuje torową część EVO

Wokół Assetto Corsa EVO coraz wyraźniej widać pytanie o to, jak szeroki ma być docelowy profil gry. Kolejne auta GT3 mogą zainteresować fanów Assetto Corsa Competizione, ale jednocześnie budzą dyskusję o tym, czym EVO chce odróżnić się od poprzednich projektów Kunos.

Audi R8 LMS GT3 Evo II nie rozwiązuje tej dyskusji, ale wzmacnia torową stronę produkcji. Jeżeli aktualizacja 0.7 pójdzie w tym kierunku, gracze dostaną więcej powodów, by sprawdzać EVO nie tylko jako garaż marzeń, lecz także jako arenę do poważniejszej rywalizacji wyścigowej.

O autorze

Patrycja Miętus - redaktor

Patrycja Miętus

Redaktor działu Motorsport
Z wykształcenia humanistka, z zamiłowania petrolhead. W swoich tekstach próbuje połączyć twarde dane z nutą ironii i kobiecą perspektywą.

© 2026 MotoGuru.pl