MotoGuru.pl

2013 Maserati Quattroporte i jego silniki

Maserati Quattroporte szóstej generacji zadebiutowało równo 10 dni temu. Wtedy włoski producent sportowych samochodów nie podał żadnych danych technicznych. Dowiedzieliśmy się tylko, że nowe auto ma być przede wszystkim lżejsze i bardziej funkcjonalne od swojego poprzednika.

Dziś do informacji dotyczących jednostek napędowych dotarł portal autoevolution.com. Tak, jak można było się spodziewać, nowe Quattroporte napędzane będzie jednym z dwóch benzynowych silników do wyboru – V6 lub V8. Oba mają bezpośredni wtrysk paliwa i aluminiowy blok.

Mniejszy ma jedynie 3 litry pojemności i wspomagany jest turbosprężarką, dzięki czemu wyciska z siebie moc 410 koni mechanicznych, czyli ciut więcej niż 4,7-litrowe V8 poprzednika. Według fabryki, auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w czasie 5 sekund, osiągając prędkość maksymalną 285 km/h. Opcjonalnie dostępny jest napęd na cztery koła, dzięki czemu czas rozpędzanie auta maleje o 0,1 sekundy.

Mocniejsza jednostka napędowa ma 3,8 litra pojemności i 530 koni mechanicznych mocy. Także ona jest dodatkowo wspomagana, tyle tylko, że za pomocą dwóch turbosprężarek.

Liczba trzycyfrowa na prędkościomierza samochodu pojawia się niewiele szybciej niż w słabszym modelu, bo po 4,7 sekundy, ale auto jest w stanie pojechać z prędkością maksymalną 307 km/h.

Oba silniki współpracuje z 8-stopniową przekładnią automatyczną firmy ZF.

O 6-cylindrowym turbodieslu, jaki ma się znaleźć pod maską samochodu, na razie nie wspomniano.