MotoGuru.pl

3,5 tys. zabranych praw jazdy – grupa SPEED podsumowuje rok 2020

Specjalna komórka drogówki do ścigania piratów drogowych podsumowała rok 2020. Prawo jazdy straciło niemal 3,5 tys. kierowców. A jak wygląda reszta statystyk? Poczytajcie!

Grupa SPEED działa głównie na ulicach Warszawy, a więc mieście pełnym prostych i szerokich dróg, które dla niektórych stanowią wystarczającą zachętę do zap… suwania. Gdy do tego dochodzi dużo koni mechanicznych pod maską, znane ze świata gier komputerowych poczucie nieśmiertelności i brak wyobraźni – mamy gotowy scenariusz na grubego dzwona.

Policjanci z grupy SPEED są wyczuleni przede wszystkim na takich właśnie kierowców. W zeszłym roku ujawnili ponad 25 tys. wykroczeń w ruchu drogowym, nałożyli niemal 23 tys. mandatów karnych i zatrzymali około 3,5 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Mandatów za zbyt szybką jazdę było 21,5 tys., a na pouczeniach skończyło się w 2037 przypadków. Wobec 177 kierujących – zapewne tych “w opór najprędzejszych” skierowano 177 wnioski do sądu. Ponadto zatrzymano 673 dowody rejestracyjne, w tym 405 za zły stan techniczny pojazdu.

Policjanci ujawnili też 124 przestępstwa karne.