MotoGuru.pl

Auto za 155 890 zł drugim najchętniej kupowanym modelem w Europie. I to elektryczne!

Pierwszy elektryczny Volkswagen, zaprojektowany zupełnie od podstaw, szturmem zdobywa europejski rynek. W grudniu 2020 roku ID.3 był drugim najpopularniejszym autem w Europie.

W ID.3 niemiecki koncern wpompował masę pieniędzy. Ile? Mowa tu o miliardach dolarów, przeznaczonych przede wszystkim na opracowanie zupełnie nowej platformy do modeli elektrycznych o nazwie MEB. Ma ona stanowić trzon dla nawet tuzina nowych aut Volkswagena, jakie mają się pojawić w ciągu najbliższych czterech lat.

O tym, że to dobry kierunek zaczyna przekonywać już europejski rynek. Otóż w samym 2020 roku popyt na modele elektryczne i hybrydy plug-in wzrósł ponad dwukrotnie względem 2019 roku. Sprzedano 1,42 mln tego typu aut, co stanowiło 12% wszystkich rejestracji, podczas gdy rok wcześniej – 575 tys. Co ciekawe, 1 z 4 pojazdów tego typu należał do koncernu Volkswagen.

Według danych opublikowanych przez JATO Dynamics w samym grudniu 2020 roku na ID.3 zebrano 27 990 zamówień, co oznacza, że ustąpił on tylko Golfowi, który osiągnął nieco ponad 30 000 zamówień. Na trzecim miejscu znalazł się drugi elektryk w postaci Tesli Model 3 – 24 567 sztuk.

Pikanterii dodaje fakt, że nowy ID.3 w polskich cennikach występuje od 155 890 zł. Tyle kosztuje podstawowy model w wersji Pro Performance, napędzany 204-konnym silnikiem elektrycznym, z którego moment obrotowy o wartości 310 Nm trafia na tylne koła. Auto dysponuje akumulatorem trakcyjnym o pojemności użytkowej wynoszącej 58 kWh, co oznacza, że na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać 411 km.

Drugie i trzecie miejsce zajęte przez dwa modele elektryczne pokazuje, jak szybko zmienia się rynek i jak mocno elektryki zaczynają wchodzić do naszej rzeczywistości! Szturmem!