MotoGuru.pl

Caterham ma nowego właściciela. Został nim japoński importer aut tej marki

Brytyjska firma Caterham, specjalizująca się w produkcji replik klasycznego Lotusa Super Seven, właśnie zmieniła właściciela. Została nim firma VT Holdings. 

VT Holdings pochodzi z Japonii i należy do byłego kierowcy wyścigowego Kazuho Takahashiego, który ma na swoim koncie m.in. starty w Super GT i w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Zajmuje się ona sprzedażą sportowych samochodów, w tym m.in. Caterhamów i Lotusów, w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Do VT Holdings należy potężna sieć 200 salonów, w których rocznie nabywców znajduje około 120 pojazdów sygnowanych przez Caterhama. Obecna linia jego modeli składa się z szeregu wariantów, opartych na kultowym Lotusie Super Seven. Najnowsze auto to model 1600, wprowadzony na rynek rok temu.  

Caterham Seven 1600.

We wczorajszym oświadczeniu, potwierdzającym nabycie Caterhama przez VT Holdings, Takahashi przyznał, że jego firma ma być opiekunem brytyjskiej marki, ma ją chronić oraz rozwijać kolejne modele tak, aby sprostać najnowszym czasom i wyzwaniom legislacyjnym, jakie ją czekają.  

Poprzednim właścicielem Caterhama było konsorcjum kierowane przez malezyjskiego biznesmena Tony’ego Fernandesa, będące prezesem budżetowych linii lotniczych AirAsiaFernandes i jego partnerzy chcieli przekształcić Caterhama w markę bardziej mainstreamową, wprowadzając do oferty samochód sportowy, a w końcu także crossovera 

Pierwszy z nich został opracowany wspólnie z Alpine 110, ale dalsze prace anulowano w momencie, gdy Caterham zaczął mieć problemy finansowe, spowodowane katastrofalnym startem w Formule 1. Pod rządami FernandesaCaterham wszedł do Formuły 1 w 2012 roku, ale wycofał się po tym, jak jego zespół zbankrutował pod koniec sezonu 2014 roku.