MotoGuru.pl

Do czego to doszło? Wyścigowe Porsche będą jeździć na ekologicznych paliwach

Niedawno Porsche ogłosiło plany wyprodukowania syntetycznego paliwa e-Fuel, natomiast teraz poinformowało, że wspólnie z firmą ExxonMobil ma zamiar testować nowy rodzaj paliwa w swojej wyścigowej serii Porsche Mobil 1 Supercup w sezonie 2021 i 2022.

Pierwszy test odbył się 30 marca na holenderskim torze Zandvoort. W tym sezonie samochody niemieckiej marki będą wykorzystywać specjalną mieszankę biopaliw. Z kolei w przyszłym auta mają otrzymać paliwo syntetyczne wykonane z wodoru i neutralne pod względem dwutlenku węgla. E-Fuel ma emitować o 85% mniej gazów cieplarnianych do atmosfery niż tradycyjne paliwa kopalne.

Paliwa będą testowane w najnowszych Porsche 911 GT3 Cup.

Paliwa syntetyczne są szczególnie interesujące dla Porsche, ponieważ oferują mało inwazyjny sposób na utrzymaniu przy życiu silników spalinowych klasycznych modeli bez konieczności głębokich modyfikacji. Chociaż marka jest zdecydowana na elektryfikację swojej gamy, twierdzi również, że e-Fuel może być równie ekologiczne jak pojazdy elektryczne, jeśli weźmie się pod uwagę cały cykl życia takiego samochodu.

Obok nowej generacji paliw w serii wyścigowej Porsche Mobil 1 Supercup będą testowane specjalne środki smarne oraz tworzywa sztuczne, które mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia paliwa.

Andy Madden, wiceprezes ds. strategii ExxonMobil:

Nasza stała współpraca nad paliwami odnawialnymi i e-Fuel jest krytycznym krokiem w ocenie możliwości technicznych i opłacalności komercyjnej paliw, które mogą znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Do napędu GT3 Cup służy wysokoobrotowy, 510-konny silnik wolnossący

Z kolei Michael Steiner z działu badań i rozwoju Porsche powiedział:

Współpraca z ExxonMobil umożliwia nam testowanie biopaliw w wymagających warunkach na torze wyścigowym. To kolejny krok w kierunku uczynienia z e-Fuel przystępnego cenowo i emitującego mniej gazów cieplarnianych substytutu paliw konwencjonalnych”.

Paliwo e-Fuel będzie powstawało w Chile. W 2022 roku ma zostać wyprodukowane 130 000 litrów. W kolejnych latach może to być nawet 10 razy więcej.