MotoGuru.pl

Elektryczny Fiat 500 sam oczyszcza powietrze

Samochody znane są przede wszystkim z tego, że stanowią nasze podstawowe źródło transportu i jednocześnie zanieczyszczają środowisko. Ale nowy, elektryczny Fiat 500 jest inny, bo potrafi… oczyszczać powietrze!

Rozwój hybryd plug-in oraz samochodów elektrycznych stanowi odpowiedź na potrzebę redukcji emisji dwutlenku węgla przede wszystkim w wielkich aglomeracjach. Owszem, w naszych realiach dokładają one stosunkowo niewiele zanieczyszczeń, szczególnie względem Józków, Zenków i Włodków, którzy w piecach swoich domów palą dosłownie wszystko, jednak i tak mają negatywny wpływ na środowisko.

Nowy Fiat 500, opracowany wspólnie z firmą Armani, idzie jednak o krok dalej, nie tylko nie emitując żadnych zanieczyszczeń (przynajmniej bezpośrednio), ale wręcz pomaga oczyścić powietrze m.in. z tego, co pozostawili po sobie inni uczestnicy ruchu.

Jak to możliwe?

Jak twierdzą Włosi, elektryczny Fiat 500 to model definiujący na nowo określenie „samochodu przyjaznego środowisku”. Przemawiają za tym zerowa emisja spalin, niski poziom hałasu oraz materiały pochodzące z recyklingu, jak choćby tkanina Seaquel. Wszystko to zostało połączone z oryginalnym pomysłem firmy Armani.

Mianowicie ze specjalną farbą, zawierającą w sobie dwutlenek tytanu, który ma wyjątkowe właściwości. Dysponuje ona bowiem zdolnością pochłaniania zanieczyszczeń powietrza, takich jak tlenki azotu (wytwarzanych w szczególności przez silniki wysokoprężne) i przekształcania ich w związki bezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Nie jest to jednak zupełnie nowe rozwiązanie. Było ono stosowane już wcześniej m.in. w budynkach znajdujących się w zatłoczonych obszarach miejskich.

Zostanie zlicytowany

Prezentowany Fiat 500 to prototyp stworzony we współpracy ze słynnym domem mody Armani, stanowiący także studium stylu oraz elegancji. Obok wyjątkowego lakieru, wyróżnia się on bowiem laserowo wygenerowanym kolorem w górnej części nadwozia o fakturze przywodzącej na myśl drogą tkaninę. Stanowi to także ukłon w stronę ekologii, ponieważ zwiększa całkowitą powierzchnię farby, maksymalizując w ten sposób jej ekologiczne działanie.

Egzemplarz elektrycznego Fiata 500 widoczny na zdjęciach został stworzony na potrzeby organizacji non-profit Earth Alliance, założonej przez aktora Leonardo DiCaprio. Ma zostać zlicytowany i zasilić jej konto.