Współzałożyciel Tesli – Elon Musk – w wieku 49 lat został najbogatszym człowiekiem świata, a akcje amerykańskiej firmy przez rok aż siedmiokrotnie poszybowały w górę. Jak to się stało? Poczytajcie!
Mimo że 2020 rok był jednym z najgorszym od wielu lata w światowej gospodarce, Musk wyszedł z niego z przysłowiową tarczą, notując ogromny awans na liście najbogatszych tego świata. Rozpoczynał go bowiem z 35. miejsca, a zakończył na szczycie, wyprzedzając w ten sposób założyciela Amazona – Jeffa Bezosa. Swój sukces w dużej mierze zawdzięcza zwycięstwu w wyborach tzw. „niebieskiego Senatu”, a więc Demokratów, którzy mają zapoczątkować nowy „zielony” program.
To wystarczyło, aby akcje Tesli wystrzeliły do góry o 4,8%, co oznaczało, że Musk znalazł się na pierwszym miejscu indeksu miliarderów Bloomberga, który codziennie śledzi zmiany „losów” 500 najbogatszych ludzi świata.
Elon Musk: fortuna
Fortuna Muska na środę 6 stycznia 2021 roku o godzinie 10:15 czasu nowojorskiego wynosiła 186 miliardów dolarów netto, dzięki czemu wyprzedził on drugiego Bezosa o 1,5 mld dolarów. Przypomnijmy, że właściciel Amazona zajmował pierwsze miejsce od października 2017 roku.
A jak zareagował Musk na tę informację? Zobaczcie:
How strange
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2021
(„Jakie to dziwne”; „Nic, czas do roboty”)
Co ciekawe, część swojej fortuny Musk chce przeznaczyć na pomoc w problemach naszej planety, a połowę – na stworzenie samowystarczalnego miasta na Marsie. Według niego ma to zapewnić kontynuację życia wszystkich znanych nam gatunków w przypadku uderzenia w Ziemię meteorytu takiego, jaki „wytępił” dinozaury.
Ogromna wartość akcji Tesli
Akcje Tesli wzrosły w tym roku siedmiokrotnie, co firma zawdzięcza gwałtownemu zwiększeniu popytu na samochody elektryczne oraz zapowiedzi światowych rządów dotyczących działań w sprawie napędów bezemisyjnych.
Wartość rynkowa amerykańskiego koncernu, który został założony zaledwie 17 lat temu, a od niedawna dołączył do indeksu S&P (zrzeszającego 500 największych firm w USA), po raz pierwszy w tym tygodniu przekroczyła 700 miliardów dolarów! A to sprawia, że Tesla jest więcej warta niż Toyota, Volkswagen, Hyundai, General Motors i Ford razem wzięte!
Według analityków wartość amerykańskiej firmy motoryzacyjnej została wzmocniona przez zwycięstwo Demokratów w stanie Georgia i przejęciu kontroli nad Senatem Stanów Zjednoczonych. Ich dojście do władzy oznacza bowiem, że USA prawdopodobnie wprowadzi ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych i przyłączy się do inwestowania w rozwój elektromobilności.


W zeszłym roku Tesla pobiła swój rekord sprzedaży, osiągając pułap 499 550 spośród docelowych 500 000. I to pomimo panującej pandemii! A to oznacza wzrost rok do roku wynoszący aż 36%. Według analityków w 2022 roku amerykański producent może przekroczyć 1 mln sprzedanych samochodów.
Elon Musk: SpaceX
Musk w swoim posiadaniu ma obecnie 35% akcji Tesli i jest właścicielem firmy z sektora kosmicznego o nazwie SpaceX, która w ramach umowy z NASA transportuje astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ostatnio SpaceX wysłało tam czterech astronautów w swojej rakiecie Falcon oraz w kapsule Dragon. Umowa dotyczy także wyniesienia na orbitę 60 satelitów do szerokopasmowego internetu.