MotoGuru.pl

Elon Musk pozwany przez inwestora za swoje… tweety

Pewien inwestor pozwał właściciela Tesli za jego tweety. Uznał je za… „niezrównoważone”, co naraża firmę na wielomilionowe straty.

Musk znany jest z tego, że już wielokrotnie wzbudzał kontrowersje poprzez swoje wypowiedzi na Twitterze. Obok wpisów dotyczących działań Tesli czy SpaceX oraz swoich wyobrażeń na temat najbliższej przyszłości, zdarzały mu się także liczne – nazwijmy to wpadki. Raz Musk np. stwierdził, że… „świat może być symulacją”.

Kontrowersyjne tweety

Często wypowiedzi urodzonego w RPA Muska powodowały negatywne skutki, odstraszając na przykład potencjalnych inwestorów i siejąc zamęt wśród osób z najbliższego otoczenia miliardera. Jednym z Twittów – „ceny akcji Tesli są zbyt wysokie” – spowodował nawet szybki spadek notowań na giełdzie o 10%.

Kolejne „spektakularne” (jakkolwiek ironiczne by nie były) wypowiedzi to „Kosmici zbudowali piramidy” czy „Panika z powodu koronawirusa jest głupia”. Ale najbardziej skandaliczny tweet, zresztą jedyny, który został skasowany, dotyczy akcji ratunkowej dzieci odciętych w tajskiej jaskini przez wodę.

O co dokładnie chodziło? O to, że Miliarder nazwał Vernona Unswortha (ratownika, który pomagał zrekrutować nurków do ewakuacji dzieci) określeniem „pedo guy”. Spotkało się to z ostrą reakcją, a sam Vernon domagał się od Muska 190 milionów dolarów zadośćuczynienia. Ostatecznie jednak przegrał on sprawę w sądzie, ponieważ „pedo guy” w RPA jest „używane do określenia szybkiego pływaka lub nurka”.

Pozew

Ma 105 stron i został opublikowany w amerykańskim sądzie w stanie Delaware. Chodzi w nim przede wszystkim o to, że dalsze tweety Muska mogą spowodować w przyszłości poważne konsekwencje finansowe dla Tesli.

Tesla na początku 2021 roku zainwestowała 1,5 mld dolarów w Bitcoiny.

Pikanterii temu pozwowi dodają też ostatnie działanie Muska, który jakiś czas temu spowodował poruszenie na rynkach finansowych za pomocą swoich wiadomości na temat kryptowalut. W ten sposób napędził wzrost cen Bitcoina czy Dogecoina.

To z kolei wywołało kolejne podejrzenia, szczególnie po tym, jak Tesla nabyła Bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów. Do tej pory zresztą nie jest jasne, czy uczynił to przed czy po swoich tweetach.

Na domiar złego, Musk ma już na swoim koncie kary ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych.