MotoGuru.pl

Humble One – SUV z ogniwami fotowoltaicznymi

Humble Motors – kalifornijski start-up założony w 2020 roku – ma zamiar dać światu SUV-a napędzanego energią słoneczną. Tak czytamy w komunikacie prasowym, ale to tylko częściowa prawda.  

Jak widać auta elektryczne, których konstrukcja jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku spalinowych, stanowią smakowity kąsek dla kolejnych start-upów. Tak jak swojego czasu trwała wojna na to, który kraj da światu supersamochód – przez chwilę uczestniczyła w niej nawet Polska ze „swoją” Arrinerą – tak teraz kolejne firmy prześcigają się w oznajmianiu swoich ambitnych projektów modeli na prąd. 

Jedną z nich jest Humble Motors, która ostatnio pochwaliła się projektem 5-miejscowego, elektrycznego crossovera mającego dysponować zasięgiem 800 km. Większość z tego dystansu będzie pochodziła z akumulatora zainstalowanego w podłodze, natomiast cześć ma być uzupełniana za pomocą ogniw fotowoltaicznych. 

Humble One: panele fotowoltaiczne w dachu.

Zatopione w dachu i w szybach, mają dać możliwość dziennego zwiększenia zasięgu o około 97 km. Oczywiście, przy założeniu, że Humble One będzie znajdował się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Auto ma korzystać z silników elektrycznych o mocy systemowej wynoszącej 1020 KM i wyróżniać się niedużym oporem powietrza wynoszącym 0,25. Ponadto One ma otrzymać lekką konstrukcję.  

Jak podaje Humble na swojej stronie internetowej, firma chętnie przyjmie od was w pełni zwrotną i niezobowiązującą rezerwację na samochód w wysokości 300 dolarów. Produkcja ma ruszyć w odległym 2024 roku, a pierwsze dostawy rozpocząć się rok później. Bazowa cena samochodu ma wynieść 109 000 dolarów.

Humble One ma mieć moc systemową wynoszącą 1020 KM.

Alex Bogicevica – główny inżynier Humble i były dyrektor Forda: 

Humble One ma swoich fanów. Zebraliśmy jużponad 20 milionów dolarów w zarezerwowanych zamówieniach wstępnych. W ciągu ostatniego miesiąca rezerwacje na nasze auto w USA wzrosły o 426%, podczas gdy sprzedaż samochodów elektrycznych zwiększyła się tylko o 12%.