MotoGuru.pl

Koreańczycy będą wytwarzać elementy zawieszeń dla koncernu VW. Kontrakt na 5,5 mld zł

Południowokoreański producent części samochodowych Mando Corp., mający swoją fabrykę m.in. w Wałbrzychu, podpisał kontrakt na równowartość 1,4 tryliarda wonów, czyli 5,5 mld zł. Na przestrzeni najbliższych 12 lat dostarczy Volkswagenowi AG komponenty układów zawieszenia. 

Niemiecki producent samochodów złożył zamówienie na 50 milionów części zawieszenia, w tym na sprężyny, amortyzatory, rozpórki i łączniki. Jest to największe pojedyncze zamówienie tego typu w historii współpracy obu koncernów. W ramach umowy Mando będzie dostarczać Volkswagenowi wyprodukowane przez siebie elementy między czerwcem 2022 a marcem 2033 roku.

Systemy zawieszenia Mando będą montowane w kluczowych modelach Volkswagena nowej generacji, opartych na modułowej platformie przeznaczonej do aut elektrycznych (MEB). Trafią również do popularnych samochodów napędzanych silnikami spalinowymi, zarówno marek Audi jak i Volkswagen, w tym m.in. do Golfa, Tiguana, Passata i Caddy’ego.

Prezes Mando, Cho Sung-hyun ma ambicje, aby z czasem rozszerzyć zakres współpracy:

Teraz, gdy zostaliśmy strategicznym partnerem Volkswagen Group, będziemy dążyć do współpracy przy innych produktach podwoziowych.

Koreańska firma motoryzacyjna chce również wykorzystać podpisanie tego kontraktu do zabezpieczenia nowych umów z chińskim oddziałem Volkswagena. 

Elementy zawieszenia produkowane przez Mando mają znaleźć zastosowanie m.in. w autach opartych na platformie MEB.

Mando produkuje elementy zawieszenia od 2002 roku. W zeszłym roku południowokoreańskie przedsiębiorstwo dostarczyło 14 milionów części, w które wyposażono 3,5 miliona samochodów. 

22 maja 2014 roku miała miejsce uroczystość otwarcia fabryki Mando w Wałbrzychu. Zakład wytwarza m.in. przednie i tylne amortyzatory oraz zaciski hamulcowe do różnych modeli marek: Hyundai, Kia, Fiat, VW, Seat i Skoda. 

Czy nowy kontrakt to również szansa dla polskiego oddziału koreańskiej marki? To okaże się zapewne już wkrótce.