MotoGuru.pl

Nie żyje Ryu Asada – słynny designer modelików Hot Wheels i Matchbox

Rok 2021 „zabrał” kolejną postać związaną ze światem motoryzacji. Zmarł Ryu Asada, który od 2004 roku zajmował się projektowaniem resoraków.

Informacja o śmierci Japończyka została przekazana za pomocą jego konta na Instagramie dopiero 27 marca. Asada, który przez niemal 5 lat walczył z rakiem jelita grubego, przechodząc różne terapie, zmarł 23 marca, dożywając 42 lat.

Ryu pracę jako projektant rozpoczął w 2004 roku, tuż po ukończeniu ArtCenter College of Design w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zatrudnił się w firmie Mattel. Początkowo zajmował się projektowaniem Matchboxów, które w latach 80. XX wieku często były ulubionymi zabawkami chłopców. Szacuje się, że stworzył 150 projektów samochodzików.

W 2009 rok, początkowo „na występach gościnnych” stworzył futurystyczne autko o nazwie Gearonimo, co otworzyło mu drogę do pracy w zespole Hot Wheels na pełnym etacie. Szacuje się, że Ryu rocznie tworzył od 20 do 30 modeli w skali 1:64. W 2012 roku przejął pełną kontrolę nad najtańszą linią autek. Listę jego projektów znajdziecie pod tym linkiem.

Asada najbardziej zasłynął z opracowywania samochodzików pochodzących z jego rodzinnej Japonii. To właśnie jemu przypisuje się zasługę rozpropagowania Hot Wheelsów przedstawiających modele typu JDM. Ludzie kochali Ryu za jego pasję, zaangażowanie i wspaniałe wyczucie. Najsłynniejsze projekty Japończyka to Hondy S2000 i NSX, Mazda RX-7 (FC) oraz Lancia Delta HF Integrale.

Dwa ostatnie dzieła Japończyka stanowiły część mini kolekcji J-Imports, zawierającej kilka japońskich klasyków. To m.in. customowa Honda N600 z 1970 roku oraz Honda Civic Type-R z 1999 roku.

Niestety, Asada, którego kolekcjonerzy z całego świata darzyli ogromnym szacunkiem, już więcej nie stworzy kolejnego nowego projektu.