MotoGuru.pl

Nowa maszyna JCB załata dziurę w jezdni w 8 minut

Pothole Pro – tak nazywa się najnowsze dzieło opracowane przez JCB. Swoim wyglądem nie odbiega szczególnie od zwykłego traktora. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. 

Ale jest w stanie niezwykle szybko rozprawić się z dziurami. Na naprawę jednej (takiej przeciętnej) potrzebuje zaledwie 8 minut. To wielofunkcyjne urządzenie trzy w jednym – tak twierdzi producent. Zostało zaprojektowane, aby poradzić sobie z każdym rodzajem dziur. Efektywnie, tanio i trwale. Potrafi ciąć, zbierać i czyścić. Nie potrzeba dodatkowej siły roboczej, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. W rzeczywistości jedyne czego trzeba do szczęścia, poza samym pojazdem, to smoła. W ciągu jednego dnia Pothole Pro może naprawić do 250 metrów kwadratowych powierzchni. Jest w stanie przemieszczać się od dziury do dziury z prędkością do 40 km/h.

Lord Bamford w rozmowie z brytyjskim magazynem Autocar narzekał na niedoskonałości jezdni:

Dziury są naprawdę plagą naszego narodu. Nasz kraj ma całkiem słuszne podejście do tego tematu i jako brytyjska marka zdecydowaliśmy się znaleźć rozwiązanie. Rozwiązanie JCB jest proste i opłacalne – za pierwszym razem pozwala naprawić wyboje na stałe. Maszyna wykona swoje zadanie, a jedyne co musi zrobić wykonawca, to użyć smoły.

W fazie wstępnych testów JCB naprawiło 51 otworów w ciągu 20 dni. Przy użyciu tradycyjnego sprzętu dokonanie tego samego zajęłoby 63 dni, czyli ponad trzykrotnie dłużej. W latach 2019-2020, Anglia i Walia naprawiły około 1,5 milionów niedoskonałości jezdni. O ile to wciąż ogromna liczba, jest ona niższa niż w 2018 roku, kiedy wypełniono 1,9 mln ubytków w jezdni.