MotoGuru.pl

Organizacje praw człowieka zachęcają Hamiltona do bojkotu rundy GP

Ponad 45 organizacji z całego świata wezwało 7-krotnego mistrza świata Formuły 1 – Lewisa Hamiltona – do zabrania głosu przeciwko łamaniu praw człowieka przez Arabię Saudyjską i zbojkotowanie Grand Prix w Jeddah.

Brytyjski kierowca Formuły 1, znany jako orędownik Black Lives Matter, w sezonie 2020 bardzo mocno angażował się w kampanię „End Racism”. Wyraził również troskę o ofiary tortur przed zeszłoroczną rundą w Bahrajnie. Negocjując kontrakt na sezon 2021 wymógł zaś na Mercedesie udział w projektach na rzecz akcji charytatywnych oraz promowania różnorodności

Nic więc dziwnego, że organizacje, takie jak Codepink, Alliance for Global Justice, Americans for Democracy & Human Rights in Bahrain oraz International Service for Human Rights wysłały list do Lewisa Hamiltona z prośbą o zajęcie stanowiska przeciwko Arabii Saudyjskiej i tamtejszego Grand Prix, które ma odbyć się w weekend 3-5 grudnia 2021 roku. 

Wspomniane stowarzyszenia w wystosowanym liście zwróciły uwagę na pozbawianie wolności i złe traktowanie kobiet przez rządzących w Arabii Saudyjskiej. Jako przykłady ofiar posłużyli Loujain AlHathloul (saudyjska działaczka na rzecz praw kobiet i była więźniarka polityczna) oraz Jamal Khashoggi (saudyjski dziennikarz i komentator polityczny). Ten ostatni został brutalnie zamordowany w październiku 2018 roku. Zwrócono również uwagę na wojnę z Jemenem, która zdaniem ONZ jest najgorszym kryzysem humanitaryzmu na świecie. Oto fragment listu:

Jako organizacje głęboko zaniepokojone naruszeniami praw człowieka przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, prosimy o ponowne rozważenie udziału w nadchodzącym wyścigu w Arabii Saudyjskiej w 2021 roku. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na wcześniejsze zobowiązania, prosimy, aby złożył Pan oświadczenie podczas tego wyścigu. 

Głos w tej sprawie zabrała Danaka Katovich, koordynatorka kampanii w Jemenie z ramienia Codepink:

Hamilton wielokrotnie pokazywał, że bardzo mu zależy na ludziach na całym świecie. Mam nadzieję, że poczuje się zobowiązany stanąć po stronie saudyjskich obrońców praw człowieka, takich jak Loujain AlHathloul. Najbardziej utytułowany kierowca Formuły 1 w historii tego sportu, domagający się wolności dla aktywistów i sprawiedliwości dla Jemenu, z pewnością przemówiłby do świata.

Włodarze Formuły 1 ogłosili na początku listopada 2020 roku, że Arabia Saudyjska będzie gospodarzem wyścigu Formuły 1 w sezonie 2021. Już wtedy Lewis Hamilton był naciskany przez różne osoby i organizacje, aby wypowiedział się na temat tej decyzji. Przyznał wtedy, że musi się więcej dowiedzieć na temat rzekomych naruszeń praw człowieka, nim zajmie stanowisko.