MotoGuru.pl

Portugalskie służby zarekwirowały Nissana GT-Ra. Posłuży do transportu organów

Republikańska Gwardia Narodowa w Portugalii skonfiskowała sportowego Nissana GT-R’a, którego następnie wcieliła do służby. Posłuży on do transportu organów.

Auto pomalowano w służbowe barwy żółto-zielone i wyposażono w światła przeznaczone dla pojazdów uprzywilejowanych. Na nadwoziu pojawiły napisy GNR (Guarda Nacional Republicana) i „Transporte de Orgaos” (Transport Organów). Samochód w takiej konfiguracji będzie używany do transportu ludzkich organów w Lizbonie i Porto, w przypadku których czas często odgrywa kluczową rolę. Im szybciej bowiem transport dotrze na miejsce, tym większe prawdopodobieństwo, że potrzebujący zostanie uratowany.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat GNR przetransportowało 2836 razy ludzkie narządy, angażując około 5700 wojskowych i pokonując ponad pół miliona kilometrów.

Jednak Nissan GT-R to nie jedyny samochód, który został wcielony do służby. Podobny los spotkał zarekwirowanego Mercedesa CLS-a pierwszej generacji. Jak wynika z informacji opublikowanych na łamach portugalskich magazynów, oba pojazdy stały się własnością państwa po wyroku sądu, wydanym w sprawie przestępstwa podatkowego. Według szacunków łączna wartość obu pojazdów sięga 250 000 euro, przy czym ta kwota wydaje się być mocno zawyżona.

Nissan GT-R jest produkowany od 2007 roku. Na przestrzeni lat przeszedł wiele modyfikacji. Jednak nawet najstarsze modele mogą pochwalić się sporą mocą, pochodzącą z 3,8-litrowego, podwójnie doładowanego silnika V6, rozwijającego początkowo 480 KM. Sukcesywnie co kilka lat jednostka była nieco wzmacniana – do tego stopnia, że egzemplarze z 2020 roku legitymują się mocą 570 KM. Najmocniejszy jest wariant Nismo, rozwijający 600 KM.

W listopadzie 2020 roku włoska policja pochwaliła się przetransportowaniem nerki z Rzymu do Padwy. 500-kilometrową trasę, na którą normalnie trzeba poświęcić około 4 godziny, Lamborghini Huracan pokonał w 2 godziny i 10 minut, poruszając się ze średnią prędkością 230 km/h