MotoGuru.pl

Powstanie 1250 sztuk Porsche Boxstera 25. To hołd dla protoplasty

Porsche świętuje 25-lecie Boxstera wypuszczając specjalną edycję tego modelu, bogatszą nie tylko o dopisek „25” w nazwie, ale i cały pakiet stylistyczny. Jest też i zła wiadomość – roadster oferowany będzie wyłącznie na rynku Ameryki Północnej. Do diaska!

Pod względem wizualnym Boxster upodobnił się do koncepcyjnego modelu swojego protoplasty, zaprezentowanego światu podczas targów motoryzacyjnych Detroit Auto Show 1993. Trzy lata później na rynek trafiła wersja produkcyjna.

W przypadku edycji 25, szczególną uwagę należy zwrócić na jasnobrązowe wstawki w przednim zderzaku, bocznych wlotach powietrza oraz 20-calowe felgi w tym samym kolorze. Kolejnym wyróżnikiem jest plakietka „Boxster 25” pod tylną listwą, łączącą światła. Klienci będą mieli do wyboru wyłącznie 3 kolory nadwozia – szary GT Silver, czarny Jet Black Metallic i biały Carrera White Metallic.

Powstanie tylko 1250 sztuk Porsche 718 Boxstera 25.

Wnętrze zdominował odcień czerwonopodobny ze skórą o nazwie Bordeaux Red. Składany miękki dach jest zbliżonego koloru. Podobać się mogą akcenty ze szczotkowanego aluminium, sportowe fotele regulowane w 14 kierunkach, plakietki Boxster 25 (podkreślające ekskluzywny charakter), a także podgrzewany, skórzany wieniec kierownicy. Alternatywą dla czerwonego wnętrza (i dachu) jest… czarne.

To, co najlepsze, pozostało niezmienione. Czyli silnik. Boxster 25 bazuje na odmianie GTS. Oznacza to, że korzysta ze świetnej 4-litrowej, 6-cylindrowej jednostki wolnossącej. Inżynierowie wykrzesali z niej pokaźne stado 400 KM. Maksymalny moment obrotowy o wartości sięgającej 420 Nm trafia na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni ręcznej lub 7-biegowego automatu. Ważące 1405 kilogramów auto jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy, a do 160 km/h – w 9,2 s. Na dostatecznie długiej prostej pomknie z prędkością 293 km/h. 

Czy to będzie przyszły klasyk? Może. Powstanie tylko – lub aż – 1250 egzemplarzy. Producent już rozpoczął przyjmowanie zamówień. Ceny startują z pułapu 98 600 dolarów, czyli równowartości 367 000 zł.