MotoGuru.pl

Prezydent Boliwii oskarżył Muska i Teslę o udział w „zamachu stanu” w 2019 r.

Prezydent Boliwii – Luis Arce – oskarżył Elona Muska i Teslę o udział w tzw. puczu jeszcze w 2019 roku, w efekcie którego obalono ówczesnego prezydenta, Evo Moralesa. Tak wynika z doniesień El Sol de Mexico.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem, boliwijski prezydent podziękował Meksykowi za zaoferowanie azylu politycznego sobie i Evo Moralesowi po wydarzeniach z 2019 roku. Dodał, że finansowym powodem obalenia Moralesa były ogromne rezerwy litu, a interes w tym miała Tesla

Luis Arce, piastujący funkcję ministra finansów w rządzie Moralesa w latach 2006-2017 i prezydent Boliwii od 8 listopada 2020 roku, nie przebierał w słowach:

Najpierw pojawiły się wypowiedzi kandydata na wiceprezydenta – Samuela Dorii Mediny – który wspomniał, że zrobiłoby się ciekawie, gdyby Tesla mogła przyjechać do Boliwii, aby urzeczywistnić plan uprzemysłowienia litu. Kilka tygodni później w mediach społecznościowych poznaliśmy oświadczenie starszego menedżera Tesli [Elona Muska], który powiedział, że w razie potrzeby przeprowadzi zamach stanu.

Społeczeństwo zakwestionowało uczciwość w liczeniu głosów. Następnie rozpoczęły się protesty i wezwania Moralesa do opuszczenia kraju. Morales i jego zwolennicy twierdzili, że doszło do zamachu stanu. Ostatecznie jednak, razem z wiceprezydentem i czołowymi liderami senatu, zdecydował się ustąpić.

25 lipca 2020 roku Elon Musk nazwał zaistniałą sytuację puczem i poparł ją. Stwierdził, że „moim zdaniem kolejny rządowy pakiet stymulacyjny nie jest w najlepszym interesie ludzi”. Jeden z użytkowników Twittera skwitował jego wypowiedź: „Wiesz, co nie było w najlepszym interesie ludzi? Rząd USA organizujący pucz przeciwko Evo Moralesowi w Boliwii, abyś mógł tam pozyskiwać lit”. Musk następnie odpowiedział:  „Dokonamy zamachu stanu, kogokolwiek zechcemy! Deal with it”. Później ten tweet został usunięty.

Morales chciał uprzemysłowić Boliwię racjonalizując wydobycie litu, a nawet rozpocząć wytwarzanie baterii. Porozumiał się z niemiecką firmą ACI Systems w tej sprawie, ale umowy nigdy nie podpisano.