MotoGuru.pl

Przełamywanie barier dotyczących mocy i prędkości – Hennessey obchodzi 30. urodziny

Amerykański tuner i wytwórca samochodów Hennessey właśnie obchodzi swoje 30. urodziny. Dzisiaj jego projekty stały się synonimem szybkości.

Jest rok 1991. Hennessey modyfikuje swoje Mitsubishi 3000GT VR4, którym jeździ na co dzień i bierze udział w wyścigach Pike’s Peak Hill Climb oraz Nevada Open Road Challenge. Rok później ustanawia on rekord klasy na wyschniętym jeziorze Bonneville, a także zwycięża otwarty wyścig drogowy Silver State Classic w Newadzie (klasa Unlimited).

Rok później Hennessey ustanawia rekord klasy na Bonneville Salt Flats i wygrywa klasę Unlimited w otwartym wyścigu drogowym Silver State Classic w Nevadzie.

Rok 1991 jest również przełomowy dla Johna Hannessey’a z innego powodu – poślubia miłość swojego życia (Hope) i razem z nią zakłada firmę. Dzieje się to powrocie z miesiąca miodowego.

Od tamtego czasu firma tuningowa państwa Hennessey wyprodukowała już ponad 12 000 samochodów, przekształcając się w globalną markę. W markę, która obecnie wytwarza własny hipersamochód, zdolny przekroczyć prędkość czterystu kilometrów na godzinę.

John Hennessy:

Patrząc wstecz do roku 1991, zdałem sobie sprawę, że skoro Carroll Shelby i Alois Ruf mogli zarabiać na życie budując i modyfikując samochody, to może ja też mógłbym. Za takim myśleniem stoi początek naszej firmy.

Także dziś John – razem z Hope, piątką swoich dzieci oraz zespołem ponad 50 pracowników – kieruje się jedną podstawową zasadą. Mianowicie, że koni mechanicznych nigdy za dużo. Dlatego etosem firmy jest nieustanne poszukiwanie kolejnych wyzwań.

John Hannessey:

Hennessey Performance jest dla mnie jak jedna wielka rodzina, a nasi fantastyczni klienci są tego wielką częścią. Świętując 30 lat działalności, jestem wdzięczny każdemu klientowi i całemu mojemu zespołowi, który przyczynił się do tego, że staliśmy się producentem hipersamochodów i znaną na całym świecie firmą zajmującą się tuningiem pojazdów o wysokich osiągach.

Wkrótce po założeniu firmy John zwrócił swoją uwagę na poprawę osiągów kultowego Dodge’a Vipera. Już w 1997 roku Hennessey Viper Venom GTS o mocy 650 KM jako pierwszy przekroczył prędkość 320 km/h.

Hennessey F5 może się pochwalić mocą 1843 KM, jakie wyciska z 6,6-litrowego silnika V8 z podwójnym turbodoładowaniem. Auto osiąga prędkość maksymalną przekraczającą 500 km/h.

Ale przełomowy w działalności firmy był rok 2006, kiedy powstała nowa siedziba firmy (o powierzchni 4800 m2), którą usytuowano tuż obok toru testowego. A to pozwoliło na znacznie przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych. W efekcie powstały takie potwory, jak podwójnie turbodoładowany Ford GT o mocy 1000 KM, zdolny osiągnąć prędkość 376 km/h. Inne auto – Corvette C7 HPE 600 rozpędzało się z kolei do 320 km/h.

Do 2010 firma stworzyła własny hipersamochód o nazwie Venom GT. Oparty na podwoziu Lotusa Exige, otrzymał 1244-konny silnik Hennessey V8 przy masie własnej wynoszącej 1244 kg. Auto w 2013 roku ustanowiło rekord Guinessa dla najlepiej przyspieszającego modelu produkcyjnego do 300 km/h. Zajmowało mu to bowiem zaledwie 13,63 s!

W 2014 roku padł kolejny rekord. Venom GT został najszybszym samochodem produkcyjnym świata, osiągając prędkość 436 km/h.

W międzyczasie John razem ze swoją ekipą zaczęli oferować swoim klientom mocarne pick-upy. Pierwszym był Velociraptor, ale później pojawiły się nawet 1000-konne potwory, zdolne utrzeć nosa supersamochodom, jak i modele z napędem 6×6.

Oprócz potworów drogowych, zespół Hennessey kontynuuje pracę nad samochodami muscle-carów, tworząc takie modele, jak Camaro ZL1 o mocy 1000 KM, nazwane Egzorcystą.

Obecnie firma Hennesseya wypuszcza na ulice około 500 samochodów rocznie i jednocześnie skupia się na ulepszaniu swojego Venoma F5. Może się on pochwalić mocą 1843 KM, jakie wyciska z 6,6-litrowego silnika V8 z podwójnym turbodoładowaniem. Auto osiąga prędkość maksymalną przekraczającą 500 km/h.

W 30. roku istnienia Hennessey postrzega premierę F5 jako odrodzenie marki i początek nowej, ekscytującej przyszłości. Patrząc w przyszłość, Hennessey planuje serię modeli, zbudowanych w 100% na zamówienie. Właśnie takich jak F5.