MotoGuru.pl

Skandynawska kultura pracy: Volvo da 24 tyg. urlopu świeżo upieczonym rodzicom

Ponad 40 000 pracowników Volvo Cars na całym świecie zostanie objętych nową polityką płatnych urlopów rodzicielskich dla wszystkich płci, która rozpocznie się 1 kwietnia 2021 roku.

Nowo utworzona polityka „Family Bond” Volvo zapewni wszystkim pracownikom z co najmniej rocznym stażem pracy nie mniej niż 24 tygodnie urlopu z 80-procentowym wynagrodzeniem podstawowym. Strategia ta dotyczy każdego z rodziców i może być wykorzystana w dowolnym momencie w ciągu pierwszych trzech lat rodzicielstwa.

Szwedzki producent samochodów potwierdził również, że z urlopu będą mogli skorzystać wszyscy legalnie zarejestrowani rodzice, nawet zastępczy lub prawni opiekunowie dzieci adoptowanych. O powodach takich decyzji wspomniał Hakan Samuelsson, szef Volvo Cars:

Chcemy stworzyć kulturę, która wspiera równe rodzicielstwo dla wszystkich płci. Kiedy rodzice otrzymują wsparcie, aby pogodzić wymagania związane z pracą i rodziną, pomaga to zniwelować różnice między płciami i pozwala wszystkim doskonalić się w karierze zawodowej. Zawsze byliśmy firmą zorientowaną na rodzinę i ludzi. Poprzez program Family Bond demonstrujemy i żyjemy zgodnie z naszymi wartościami, co z kolei wzmacnia naszą markę.

Zdaniem Volvo, podczas badań pilotażowego urlopu rodzicielskiego stwierdzono, że pracownicy docenili politykę za neutralność pod względem płci, integracyjność i możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb. Pochlebnie o nowym programie wypowiedziała się również Hanna Fager, szefowa ds. ładu organizacyjnego w Volvo Cars:

To coś więcej niż nowa polityka urlopów rodzicielskich dla naszych pracowników – to ucieleśnienie kultury i wartości naszej firmy. Chcemy przewodzić zmianom w tej branży i ustanowić nowy globalny standard dotyczący ludzi. Decydując się na płatny urlop rodzicielski dla wszystkich naszych pracowników, zmniejszamy różnice między płciami i uzyskujemy bardziej zróżnicowaną siłę roboczą, zwiększając wydajność i wzmacniając naszą firmę.