MotoGuru.pl

Skoda Citigo – pechowiec już w Polsce

Razem z Seatem Mii to chyba najbardziej pechowy samochód świata. Dlaczego? Bo Skoda Citigo, która debiutuje właśnie na polskim rynku, może tylko z zazdrością spoglądać na bliźniaczego Volkswagen up! – zdobywcę tytułu „Światowego Samochodu Roku 2012”.

Citigo oferowany jest w dwóch odmianach nadwoziowych – 3- i 5-drzwiowej. Pod maska obu może pracować 1-litrowa jednostka napędowa w jednym z dwóch wariantów mocy. Słabszy generuje 60 koni mechanicznych, natomiast mocniejszy – 75 koni mechanicznych. Średnie spalanie wynosi, odpowiednio, 4,5 i 4,7 litra na 100 km. Skoda chwali się też bagażnikiem o pojemności 251 l – największym wśród aut miejskich. Co ważne, nie znajdziecie w nim koła zapasowego.

Za podstawową odmianę Citigo o nawie Easy z 3-drzwiowym nadwoziem trzeba zapłacić 28 990 zł. W zamian nabywca otrzymuje kompletne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, czyli ABS, ESP oraz cztery poduszki powietrzne. Droższa Active, startująca od 30 290 zł, ma na swoim pokładzie również centralny zamek, elektrycznie regulowane szyby z przodu, wspomaganie układu  kierowniczego oraz fotel kierowcy ustawiany także na wysokość. Dodatkowa para drzwi to wydatek 1500 zł.

Aby móc się cieszyć klimatyzacją czy radiem w standardzie, trzeba zainwestować w wersję Ambition, do której Czesi przyczepiają metkę z ceną 33 590 zł. Z kolei, aby korzystać z dobrodziejstwa 75 koni mechanicznych, należy wydać przynajmniej 31 790 zł – 3-drzwiowa odmiana Active.

Ciekawymi elementami opcjonalnego wyposażenia są układ City Safe Drive, samoczynnie hamujący przed przeszkodą i pomagający w ten sposób, jak nie uniknąć stłuczki, to zminimalizować ewentualne uszkodzenia samochodu oraz wielofunkcyjne urządzenie multimedialne Move&Fun z nawigacją satelitarną. Na tej samej liście znalazły się także panoramiczny dach czy też podgrzewane fotele przednie.

Wraz z wejściem Citigo na polski rynek Skoda przygotowała ofertę specjalną, na którą składa się pakiet serwisowy Skoda Life Plus na 4 lata lub do 60 000 km w wyposażeniu standardowym, klimatyzacja manualna dla wersji Active w promocyjnej cenie 1 999 zł oraz instalacja gazowa (LPG) firmy Landi Renzo dla 60-konnego silnika 1.0, wyceniona na 2 500 zł.

Skoda Citigo nie może się pochwalić tytułem „Światowego Samochodu Roku 2012”, ale przynajmniej jest tańsza od Volkswagena up! o 2 300 zł? A w tej klasie aut nic nie ma większego znaczenia od ceny.

Chyba że się mylę!