MotoGuru.pl

Solaris wygrał przetarg. 123 autobusy trafią do Rumunii

W przetargu przeprowadzonym przez ministerstwa Rozwoju i Administracji oraz Robót Publicznych w Rumunii, Solaris wygrał zamówienie na 123 spośród 131 autobusów elektrycznych. Kontrakt opiewa na kwotę blisko 65 mln euro.

123 sztuki 12-metrowych autobusów Ubrino 12 eletric trafią do 6 rumuńskich miast – Iasiu, Sibiu, Sighetu Marmatiei, Suceava, Targu Mures i Pitesti. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2020 roku. Ten konkretny model może być ładowany na jeden z dwóch sposobów: poprzez złącze lub pantograf. I właśnie razem z autobusami Solaris dostarczy infrastrukturę do ładowania w każdym z miast. Łącznie postawione zostaną 123 ładowarki o mocy 40 kW i 36 ładowarki pantografowe o mocy 300 kW. 

Pasażerowie raczej nie będą mieli powodów do narzekań. Autobusy są bowiem nowoczesne, klimatyzowane oraz wyposażone w pełny system informacji, dostosowany według indywidualnych wymogów i potrzeb klienta. No i co najważniejsze – są bezemisyjne.

To jedno z największych zamówień na autobusy elektryczne w Europie. W ostatnich latach firma Solaris zrealizowała kontrakty na dostawę 130 przegubowych Urbino 18 dla MZA Warszawa, 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe oraz 40 Urbino 12 electric dla ATM Mediolan. Współpraca z Rumunią rozpoczęła się w 2002 roku od dostarczenia przewoźnikom aż 300 pojazdów, w tym ponad 100 bezemisyjnych, neutralnych dla środowiska trolejbusów i ponad 40 bateryjnych Urbino 12 electric.

Głos w sprawie najświeższego przetargu zabrał Petros Spinaris, członek zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service:

Z radością przyjęliśmy informację o wynikach przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji w Rumunii. Obserwowanie, jak kolejne miasta podejmują tak perspektywiczne i prośrodowiskowe decyzje związane z rozbudową nowoczesnej, bezemisyjnej floty autobusowej, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń.