MotoGuru.pl

SSC Tuatara – niech żyje nowy król. Najszybszy produkcyjny samochód świata

Amerykański producent samochodów – Shelby SuperCars – podjął kolejną próbe ustanowienia nowego rekordu prędkości przy użyciu swojej nietajnej broni, czyli Tuatary. Tym razem udało się osiągnąć 282,9 mil/h, czyli 455,3 km/h.

Chcąc się upewnić, że żaden niedowiarek nie zakwestionuje wyniku, przedstawiciele Shelby SuperCars uzbroili się po zęby nie tylko w konie mechaniczne, ale i w aparaturę służącą do pomiarów. W rezultacie na pokładzie auta znalazły się aż 4 urządzenia, w tym: Racelogic VBOX, Life Racing, Garmin i IMRA, o czym wspomniano w komunikacie:

Używaliśmy sprzętu ze wszystkich czterech grup, a na miejscu byli obecni pracownicy trzech z nich. Ale kiedy przyszło co do czego, zdaje się, że wszyscy w społeczności samochodowej swój wzrok skupiali na VBOX-ie Racelogica, jako na najbardziej szanowanym narzędziu pomiarowym. Mieliśmy więc wiele zbędnych urządzeń oraz amerykańskiego przedstawiciela Racelogica, Jima Laua, obecnego podczas wszystkich testów.

Historia bicia rekordu prędkości wśród produkcyjnych samochodów jest nieco bardziej zawiła. Fani marki – a tym bardziej jej przeciwnicy – pamiętają oświadczenie z października 2020 roku,  z którego SSC szybko się wycofało. Przedwczesna radość uderzyła pracowników Shelby SuperCars, zdecydowali się bowiem na publikację wyników z testów Tuatary, która rzekomo osiągnęła średnią prędkość 316,11 mil/h, czyli 508,73 km/h.

Niezwłocznie jeden z YouTuberów sprowadził Amerykańców na ziemię, obliczając długość przejazdu na podstawie pomiaru długości odcinka z Google Maps oraz filmu upublicznionego przez producenta samochodów, wraz ze wskazaniami prędkości telemetrii. Kolejna próba nastąpiła w grudniu, ale przez problemy z przegrzewającymi się komponentami została skazana na fiasko.

Osiągnięty rezultat „ledwie” 455,3 km/h wcale nie dowodzi, że poprzednio obwieszczone liczby nie miały kompletnie nic wspólnego z rzeczywistością. Sęk w tym, że… tym razem prób dokonano na prostej o długości 2,7 mil (4,34 km) Johnny Bohmer Proving Grounds w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie. Auto miało cztery lub pięć mil mniej na przyspieszanie w porównaniu do testów przeprowadzonych w stanie Nevada. Na wytracenie prędkości SSC zostawiło sobie furtkę 0,7 mil, czyli 1,12 km.

Różnic było więcej. Zamiast zawodowego kierowcy, Oliviera Webba, samochód poprowadził Larry Caplin, właściciel Tuatary. Zoptymalizowane zostały przełożenia skrzyni biegów ze względu na krótszy dystans. No i największy cios na koniec – jednostka generowała 300 KM mniej niż podczas pierwszych dwóch prób. 

SSC wierzy, że wkrótce mocno przebije ten rekord, przekonując wszystkich, iż obecne dokonanie bardziej należy traktować jako raport z postępów. Niedługo planowane są kolejne próby. Sam producent nie jest do końca pewien, czy bariera 300 mil/h na dystansie 2,3 mili zostanie pokonana, o czym czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

Możemy tylko powiedzieć, że wiele rzeczy nie zgrywało się ze sobą. Próba została dokonana w upalny dzień z dużą ekipą filmową i różnymi ludźmi wokół. Staramy się znaleźć sens w danych, wiele rzeczy nam się nie zgadzało i nie mogliśmy tego zrozumieć. Nie mogliśmy dojść do jednoznacznych odpowiedzi na pytania co poszło nie tak.

Gdy przewody paliwowe Tuatary wypełnia paliwo E85, 5,9-litrowa jednostka V8 rozwija moc 1775 KM. Samochód wyróżnia się zaawansowaną aerodynamiką i opływowym nadwoziem o współczynniku oporu powietrza CX wynoszącym 0,279. Za projekt nadwozia odpowiada Jason Castriota, który od początku zapewniał, że SSC jest w stanie poruszać się z prędkościami ponad 300 mil/h. Zresztą, jego możliwości możecie zobaczyć na tym filmie:

Poprzednim oficjalnym rekordzistą wśród produkcyjnych samochodów był Koenigsegg Agera RS, który rozwinął prędkość 447,19 km/h. Taki wynik osiągnięto w 2017 roku. Pierwszym autem, jakie przebiło magiczną barierę 400 km/h, był z kolei Bugatti Veyron EB 16.4, czego dokonał w 2005 roku, rozpędzając się do 408,47 km/h. Pięć lat później odmiana Super Sport podniosła poprzeczkę do 431,072 km/h.