MotoGuru.pl

W amerykańskiej Petalumie nie wybudujesz nowej stacji benzynowej, ale możesz postawić ładowarki

Świat coraz bardziej staje na głowie, a przesadny pęd ku elektromobilności czasem prowadzi do ciekawych decyzji. Przykład? Kalifornijskie miasto Petaluma, które właśnie wprowadziło zakaz budowy nowych stacji benzynowych.

Oratorium na budowę stacji benzynowych w tym niewielkim mieście, leżącym 60 km na północ od San Francisco i zamieszkiwanym przez około 58 000 osób (stan na 2010 rok), obowiązuję już od maja 2019 roku. 1 marca 2021 Rada Miasta dopięła swego i przedstawiła rozporządzenie, według którego po 30 dniach od wprowadzenia go wchodzi całkowity zakaz budowy nowych stacji benzynowych.

Skąd taki pomysł? Otóż urzędnicy dostrzegli, że w Petalumie istnieje obecnie 16 stacji benzynowych, które według nich zapewniają mieszkańcom odpowiednią ilość paliwa. Jak to „zauważyli”? Nie wiadomo, ale skoro urzędnicy doszli do takich wniosków, to na pewno zostało to podparte skomplikowanymi, wieloletnimi badaniami i wyliczeniami.

W projekcie ustawy dodano:

Zakaz budowy nowych stacji benzynowych służy interesowi publicznemu, poprzez zapobieganie powstawaniu nowych źródeł zanieczyszczeń, które mają negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

W swoim rozporządzeniu Rada Miasta wykazała się jednak pewnym nowatorstwem, stanowiącym ukłon w stronę użytkowników pojazdów elektrycznych. O ile właściciele stacji benzynowych nie będą mogli dodawać nowych dystrybutorów, o tyle otrzymali zielone światło w temacie budowy punktów ładowania.

Petaluma stawia na… stacje do ładowania elektryków.

Choć raczej nigdy nie dowiemy się, w jaki sposób urzędnicy ustalili, że 16 stacji benzynowych wystarczy do pokrycia potrzeb mieszkańców Petaluny, postępowanie Rady Miasta nabiera dodatkowego sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w 2020 roku Gubernator Stanu Kalifornia – Govin Newsom – ogłosił, że od 2035 roku wprowadzi zakaz sprzedaży samochodów zasilanych paliwami kopalnymi.

W Teksasie podobny jak w Petalunie zakaz raczej by nie przeszedł!