MotoGuru.pl

W tyskiej fabryce wytwarzane będą 3 nowe modele marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo

W dniu dzisiejszym (29 grudnia 2020 roku) o godzinie 12:00 odbyła się konferencja dotycząca fabryki w Tychach, podczas której firma FCA Poland ogłosiła rozpoczęcie w 2022 produkcji trzech nowych modeli marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo.

Tym samym FCA zainwestuje 755 mln zł w przygotowanie linii produkcyjnych. Pierwsze nowe roboty i maszyny mają zostać zainstalowane już w pierwszej połowie 2021 roku.

Według zapewnień Pietro Gorliera, dyrektora operacyjnego FCA w regionie EMEA, wszystkie wspomniane trzy modele wpisują się w nowy koncept mobilności i mają korzystać z zaawansowanych technologicznie zelektryfikowanych systemów napędowych:

Możecie być dumni z faktu, że dzisiaj rozpoczyna się nowy rozdział, oparty na stuletniej historii naszej Grupy w Polsce. Otwarcie pierwszego oddziału handlowego nad Wisłą (w 1920 roku), sprawiło, że Fiat szybko stał się drugą najlepiej sprzedającą się marką w Polsce. Jestem pewien, że nowe modele nie tylko pozwolą nam utrzymać wiodącą pozycję na polskim rynku, ale sprawią, że odniesiemy ogromny sukces w Europie i na pozostałych międzynarodowych rynkach. 

Niestety podczas 15-minutowej konferencji nie padły żadne konkrety – jeśli już oglądać poniższy film, to do około 4-tej minuty. 

Jednak w kuluarach krążą informacje, jakoby nowy model Alfy Romeo miał być crossoverem opartym na platformie PSA, współdzielącym wiele podzespołów z Peugeotem 2008. W gamie ma być pozycjonowany niżej – bo w klasie B – w stosunku do kompaktowego Tonale, czyli mniejszego brata Stelvio. Nazwy obu wspomnianych modeli są inspirowane włoskimi przełęczami. Nie inaczej ma być w przypadku najnowszego crossovera, nazwanego najprawdopodobniej Brennero. 

Obie firmy – FCA i PSA – do końca stycznia 2021 roku planują zakończyć pierwszy etap fuzji, w wyniku której powstanie 4. co do wielkości producent motoryzacyjny na świecie, funkcjonujący pod nazwą Stellantis.