MotoGuru.pl

Wesołe jest życie staruszka: najstarszy zdobywca punktów karnych ma 102 lata

Okazuje się, że emeryci i renciści „zdobywają” dużo więcej punktów karnych niż młodzi kierowcy. Najstarsza osoba w Wielkiej Brytanii z dorobkiem punktowym ma… 102 lata!

W Wielkiej Brytanii emeryci stanowią prawdziwą kopalnię punktów karnych. Obecnie dorobkiem punktowym może się pochwalić 304 000 osób w wieku ponad 65 lat. Dla porównania, wśród młodych kierowców – tylko 12 000. Czyli jakieś 25 razy mniej.

Ale to nie wszystko, według niezależnej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii – IAM RoadSmart – najstarszy zdobywca punktów ma (uwaga!) 102 lata, a 3000 z 304 000 kierowców przekroczyło 90. rok życia!

W ogólnym rozrachunku punktowym na wyspach przewodzi grupa wiekowa 30-latków (575 029 osób z punktami karnymi), za którą plasują się 40-latkowie (572 238) oraz 50-latkowie (568 511). Z kolei najwięcej punktów, jeśli chodzi o konkretny wiek, zdobywają… 49-latkowie (63 248).

W ramach badania IAM RoadSmart odkryto również, że 8800 kierowców nadal nie odebrano prawa jazdy, pomimo że przekroczyły dozwolony limit 12 punktów, obowiązujący w Wielkiej Brytanii. Ciekawostka: tamtejszy rekordzista ma na koncie 68 „oczek”!

Neil Greig z IAM RoadSmart mówi:

Przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe są często kojarzone z młodszymi kierowcami, ale wyniki badań wyraźnie pokazują, że istnieje duża liczba starszych kierowców, którzy również łamią przepisy. Niezależnie od wieku, należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, dlatego wzywamy kierowców w każdym wieku do przestrzegania ograniczeń prędkości oraz dbania o stan techniczny ich pojazdów. Wzywamy również rząd do pilnego ponownego rozpatrzenia kwestii kierowców z ponad 12 punktami, którym nadal nie odebrano prawa jazdy.

A w Polsce? Cóż, takich badań jeszcze nie widzieliśmy. Znając jednak zamożność naszych emerytów i wiek ich samochodów można się spodziewać, że w podobnych statystykach znaleźliby się gdzieś na szarym końcu.