MotoGuru.pl

Wielka Brytania w 2021 roku ureguuje korzystanie z samochodów autonomicznych

Rząd Wielkiej Brytanii w środę stał się pierwszym krajem, który ogłosił, że będzie regulował korzystanie z samojezdnych pojazdów. Autonomiczne samochody mogą pojawić się na drogach publicznych jeszcze w tym roku.

Brytyjskie ministerstwo transportu oznajmiło, że pracuje nad konkretnymi sformułowaniami, mającymi na celu aktualizację kodeksu drogowego tak, aby można było bezpiecznie korzystać z systemów półautonomicznych i autonomicznych, począwszy od Automated Lane Keeping Systems (ALKS), które wykorzystują czujniki i oprogramowanie do utrzymania samochodów w obrębie pasa ruchu, a współpracując chociażby z aktywnym tempomatem pozwalając im przyspieszać i hamować bez udziału kierowcy.

Rząd powiedział, że korzystanie z ALKS będzie ograniczone do dróg z maksymalną dozwoloną prędkością wynoszącą 60 km/h. Brytyjski rząd chce być na czele wdrażania autonomicznej technologii. Ministerstwo transportu prognozuje, że do 2035 roku około 40% nowych samochodów na brytyjskich drogach może mieć zdolności do samodzielnego kierowania.

Mike Hawes, dyrektor generalny lobby przemysłu samochodowego Society of Motor Manufacturers and Traders wydał oświadczenie:

Przemysł motoryzacyjny z zadowoleniem przyjmuje ten ważny krok, aby umożliwić korzystanie z zautomatyzowanych pojazdów na brytyjskich drogach, co sprawi, że Wielka Brytania będzie stać na czele bezpieczeństwa drogowego i technologii motoryzacyjnej.

Jednak firmy ubezpieczeniowe ostrzegają, że cel Wielkiej Brytanii, jakim jest bycie liderem w promowaniu pojazdów autonomicznych, może się nie powieść, jeśli producenci samochodów i organy regulacyjne nie przedstawią ograniczeń dostępnej obecnie technologii.

Obawiają się one bowiem, że terminy zautomatyzowany lub samojeżdżący mogą być dla wielu użytkowników mylące, w efekcie czego może dojść do licznych wypadków, a w najgorszym scenariuszu, nawet do rezygnacji z tej technologii. Najlepszym przykładem wzbudzającym kontrowersje są poważne wypadki, do jakich doszło w USA z udziałem systemu wspomagającego w Tesli, nazwanego autopilotem