MotoGuru.pl

Wybuch w fabryce baterii litowo-jonowych. 1 pracownik zabity i 6 rannych

W czwartek 7 stycznia 2020 roku jedna osoba zginęła, a sześć osób zostało ciężko rannych w wyniku wybuchu, do jakiego doszło w fabryce w Chinach, prowadzonej przez spółkę zależną producenta baterii Contemporary Amperex Technology Co.

Czwartkowa eksplozja miała miejsce w zakładzie należącym do Guangdong Brunp Recycling Technology w mieście Ningxiang, w południowej prowincji Hunan – poinformował rząd za pośrednictwem swojego oficjalnego konta w serwisie Weibo. Czternaście osób doznało drobnych obrażeń i zostało przewiezionych do szpitala. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wpierw doszło do zapalenia się zużytej folii aluminiowej, a następnie do wybuchu. Firma wydała oficjalne oświadczenie, w którym przeprosiła za skutki wypadku i złożyła kondolencję ofiarom oraz ich rodzinom, zapewniając, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych incydentów ze względu na przedsięwzięte dodatkowe środki ostrożności.

Roczna zdolność produkcyjna fabryki należącej do Guangdong Brunp Recycling Technology wynosi 15 000 ton materiału katodowego, wykorzystywanego w bateriach litowo-jonowych. Firma CATL oznajmiła, że wspomniany wypadek ma niewielki wpływ na ogólną produkcję i działania operacyjne. 

Tak wyglądały skutki wybuchu z perspektywy mieszkańców: