MotoGuru.pl

Z katalogów producentów – Ford EcoSport

Ford EcoSport to jeden z najmniej urodziwych nowych samochodów, jakie obecnie możesz kupić. Czego dowiesz się o nim z katalogu amerykańskiego producenta? Oczywiście samych superlatyw, a więc tego, do czego temu autu daleko.

EcoSport to samochód, który powstał z myślą o sprzedaży na całym świecie, a w szczególności na rynkach rozwijających się. Czyli takich, gdzie ludzie zasadniczo pobieżnie mają niższe wymagania. Stąd jego produkcję powierzono zakładom w Brazylii, Indiach, Tajlandii, Rumunii oraz w Rosji.

A co o EcoSporcie piszą w jego katalogu?

„MIEJSCE, W KTÓRYM CHCESZ BYĆ
Dzięki eleganckiemu wykończeniu Forda EcoSport znajdziesz się we wnętrzu, które nie tylko przyciąga spojrzenia, ale również za sprawą świetnie dobranych materiałów zapewnia komfort.
Bogactwo zaawansowanych technologii w zasięgu Twojej ręki. Klimatyzacja z elektroniczną regulacją temperatury (EATC), układ Blind Spot Information, reflektory automatyczne i system SYNC 3 ze sterowaniem głosowym zadba o najdrobniejsze detale, dzięki czemu możesz czerpać jeszcze większą przyjemność z jazdy.”

Nie wierzcie w ani jedno słowo. Kabina EcoSporta jest smutna jak zakład pogrzebowy jesienią, a materiały – twarde i świecące się jak psu wiadomo co – tanie, niczym buraki na bazarku. Kokpit wygląda tak zachęcająco niczym twarz posłanki Pawłowicz umazana resztkami jedzenia, a zaawansowane technologie – klimatyzacja z elektroniczną regulacją temperatury i monitorowanie martwego pola – dziś są już tak zaawansowane, że znajdziecie je praktycznie wszędzie.

Ciekawi tylko jesteśmy, o jakie „najdrobniejsze detale” zadba system SYNC 3 ze sterowaniem głosowym. Jeśli ułoży za was włosy w czasie jazdy, umaluje oko lub zawiąże sznurowadło, to może się okazać strzałem w dziesiątkę dla urobionych po pachy gospodyń domowych.

„SPORTOWA STYLISTYKA FORD ECOSPORT ST-LINE
ST-Line to praktyczność Forda EcoSport w połączeniu z przyciągającą spojrzenia sportową stylistyką. Wyjątkowe zderzaki i listwy progowe wersji ST-Line, obręcze kół ze stopów lekkich z wykończeniem w ciemnym grafitowym kolorze, emblematy ST-Line oraz dach, tylny spojler i lusterka boczne w kontrastującym kolorze – wszystko to sprawia, że ten samochód w wyjątkowy sposób łączy funkcjonalność i oryginalny, atrakcyjny wygląd.”

Że jaki wygląd? Atrakcyjny? Ola Boga! Nie, nie i jeszcze raz nie, nawet w pakiecie ST-Line EcoSport wygląda jak „idź stąd i lepiej nie wracaj”. Owszem, możesz się starać po oporze, kupować najlepsze ubrania, chodzić do kosmetyczki, na siłownię czy na jogę. Trzy godziny spędzać przed lustrem zanim wyjdziesz z domu, ale jeśli nie masz warunków na bycie piękną, to nawet podrasowane zderzaki nie sprawią, że nagle będziesz wyglądać atrakcyjnie!

„WYRAŹ SWOJĄ OSOBOWOŚĆ
Ford EcoSport dostępny jest w wersjach o różnym charakterze, dlatego łatwiej będzie Ci znaleźć
tę, która spełnia Twoje wymagania. Dzięki swojej eleganckiej stylistyce, imponującym rozwiązaniom technicznym i wspaniałej ofercie silników nowy Ford EcoSport w wersji Connected jest doskonałym wyborem. Z kolei inspirowana SUVami stylistyka wnosi klimat przygody do rodziny Forda EcoSport, dzięki wprowadzeniu nowego Crossovera Forda Active. Aby doświadczyć najwyższego poziomu luksusu, wybierz wersję Titanium, która dzięki najwyższej jakości materiałów i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym zapewni wyjątkowy komfort oraz jakość podróżowania. Natomiast sportowe i wyjątkowe wrażenia za kierownicą zapewni przyciągająca wzrok sportowa stylistyka wersji ST-Line.”

A oni dalej swoje. Czyli „elegancka stylistyka, najwyższy poziom luksusu, najwyższa jakość materiałów, wyjątkowy komfort i jakość podróżowania” – no kurdeczka jakim cudem? W tanim aucie z Brazylii, Indii i Tajladnii? Nie, nie i jeszcze raz nie!

„MAKSYMALNE OSIĄGI SILNIKA
3-cylindrowy silnik benzynowy Ford EcoBoost o pojemności 1.0 l aż sześciokrotnie uzyskał tytuł Międzynarodowego Silnika Roku. Jednostka zapewnia moc 125 KM oraz niskie zużycie paliwa i niską emisję CO2.”

O! I tutaj Ford nas ma! Tak, zgadzamy się i podpisujemy pod tym wszystkimi członkami. To bardzo dobra jednostka napędowa, którą możemy polecić z czystym sercem.

EPILOG

Ford EcoSport to gówniane i tanie auto o brzydkich proporcjach nadwozia oraz mało szlachetnej kabinie. Jego najjaśniejszy punkt to 1-litrowy silnik z rodziny EcoBoost. Reszta – do wymiany. No może poza tą funkcją systemu SYNC 3, który zadba o najdrobniejsze detale.

Jeśli jednak jesteś właścicielem EcoSporta, to oznacza, że albo masz wielkie jaja, albo masz denka od słoika zamiast okularów, albo… nie przywiązujesz uwagi do tego, czym jeździsz.