MotoGuru.pl

Najpopularniejsze auta na świecie – zobacz na mapie kto, gdzie rządzi!

U nas od lat rządzi Skoda Octavia. A czym się jeździ w Indiach, Kazachstanie czy w Senegalu? Jeśli do tej pory spędzało to wam sen z powiek… teraz już nie będzie. Zobaczcie na sześciu slajdach kto, gdzie rządzi.

Firma Budget Direct przygotowała bardzo ciekawe zestawienie. I to w najlepiej dostępnej formie, a więc w postaci slajdów, przedstawiających dany kontynent z podziałem na kraje i z nazwą modelu, który zdominował statystyki sprzedaży.

Dzięki temu możecie zobaczyć, jaki jest najpopularniejszy samochód praktycznie w każdym zakątku ziemi. Owszem, zdarzają się puste miejsca, dla których nie ma żadnych statystyk, ale w ich przypadku na 99% możecie założyć, że była to Tesla Cybertruck w kolorze różowym.

Dane dotyczą niestety roku 2019, a nie 2020, jednak stanowią ciekawe studium potrzeb motoryzacyjnych i gustów w różnych miejscach naszej planety. Co istotne, najpopularniejszym modelem na świecie dwa lata temu była Toyota Corolla, na którą zdecydowano się 1,48 mln razy. Po to zaszczytne miano sięgnęła 15. rok z rzędu, ale nie ma w tym żadnego zdziwienia, skoro samochody tej japońskiej marki reklamuje Włodek.

Zresztą Toyota była też najlepiej sprzedającą się marką w 41 krajach, a wytwarzany przez nią Hilux – bestsellerem w 16.

Jakie są najlepiej sprzedające się auta na różnych kontynentach?

Ameryka północna

Mieszkańcy Ameryki Północnej uwielbiają wielkie pick-upy. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie bestsellerem był Ford F-150, któremu po piętach deptał Dodge RAM. Z miłości do podobnych aut wyłamał się tylko Meksyk, gdzie dominował Nissan Versa (87 127 szt.).

Ameryka Południowa

O serca klientów bój na tym kontynencie toczą Chevrolet i Toyota, których modele są najpopularniejsze w trzech krajach. Na liczby wygrywa Chevy, dzięki niemal ćwierć milionowej sprzedaży Onixa w Brazylii. Z kolei w Argentynie i Kolumbii na szczycie znalazło się… Renault, które w Ameryce Łacińskie w 2019 roku sprzedało ponad 400 tys. aut.

Europa

O ile pod względem liczby sprzedanych aut na Starym Kontynencie niezmiennie od lat dominuje VW Golf, o tyle Skoda Octavia jest najpopularniejszym modelem aż w 8 krajach (Golf – w trzech). Ciekawostka to Tesla Model 3, która rozsiadła się na najwyższym stopniu podium w Holandii i Norwegii.

Afryka

Afryka stawia na niezawodność i uniwersalność, o czym świadczy fakt, że Toyota Hilux zajmuje pierwsze miejsce w 8 z 14 krajów, dla których udostępniono dane. Nieźle ma się Dacia. Dokker zdominował rynek w Maroku (12 853 szt.), a Sandero w Algierii (23 065 szt.).

Bliski Wschód i Azja Środkowa

Toyota zajmuje pierwsze miejsce w 9 z 15 krajów, dla których dostępne są dane w tym regionie. Arabowie kochają Toyoty. W Iranie najlepiej sprzedającym się samochodem od dawna jest zaś SAIPA Pride, czyli kopia Kii Pride, wytwarzana przez Société Anonyme Iranienne de Production des Automobiles. Choć notorycznie zawodny, Pride został w zeszłym roku kupiony przez 162 985 Irańczyków.

Azja i Oceania

Tutaj dominują Toyoty – Corolla, Hilux i Land Cruiser. W Korei Południowej rządzi Hyundai Grandeur, a w Indiach – malutkie Maruti Alto.

Źródło: BudgetDirect