MotoGuru.pl

Kosmiczne opony, których nie trzeba pompować, trafią do ziemskich rowerów. Już w 2022 roku

Amerykański start-up ogłosił, że już wkrótce na rynek wypuści opony do rowerów, wykorzystujące technologię używaną przez NASA. O co chodzi?

2022 rok ma być przełomowy dla właścicieli dwóch kółek. Otóż start-up Smart Tire Company obiecuje, że w przyszłym roku wprowadzi bezpowietrzną oponę, która będzie całkowicie odporna na przebicie. Ba, ma charakteryzować się wytrzymałością metalowych opon używanych przez NASA w łazikach wysyłanych na Marsa i Księżyc.

Opona zostanie wykonana ze stopów niklu i tytanu (NiTinol) i ma wyróżniać się tzw. pamięcią kształtu. Oznacza to, że nigdy nie ulegnie np. spłaszczeniu. Owszem, może się odkształcić, choćby przy amortyzacji skoku w terenie, jednak po chwili wróci do swojego pierwotnego kształtu, jak się to dzieje z ogumieniem gumowym. Odpowiednią przyczepność ma zapewnić gumopodobny bieżnik wykonany z poliuretanu.

Nowych opon nie trzeba będzie pompować.

Smart Tire Company szacuje, że metalowe opony będą charakteryzowały się wyjątkowo długim okresem przydatności, co ma pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne, któremu zdecydowanie nie pomaga przemysł oponiarski. Z drugiej strony bieżnik będzie trzeba nakładać w regularnych odstępach czasu, co ma kosztować mniej niż zakup nowej, konwencjonalnej opony.

Cena? Na razie nic na jej temat nie wiadomo, jednak przedstawiciele start-upu uważają, że w momencie rynkowego debiutu nowe ogumienie ma kosztować tyle, co opony z półki premium. Wysoki koszt zakupu ma jednak zostać zrekompensowany długą żywotnością oraz niskimi kosztami serwisowania.

Nowy bieżnik z poliuretanu trzeba będzie nakładać regularnie.

I jeszcze jedno – nowe opony mają być raczej wykorzystywane w rowerach miejskich czy górskich, a nie w szosowych, gdzie liczy się każdy gram. Będą bowiem ważyły wyraźnie więcej niż konwencjonalne.

Na razie będzie z nimi więc trochę jak z autami elektrycznymi. Niby są fajne i ekologiczne, jednak przy aktualnym rozwoju technologii nadają się głównie do miasta i w jego okolice.