MotoGuru.pl

Na bateryjkę – nowy Opel e-Combo

Elektromobilność zatacza coraz szerszy krąg. Teraz do świata samochodów na bateryjkę dołączył Opel Combo, który tym samym zyskał nazwę e-Combo.

Teraz Combo będzie prawdziwym… kombo. Obok wersji na benzynę bezołowiową oraz ropę, pojawi się wariant na prąd. Ale zanim to nastąpi, minie wiele czasu, ponieważ rynkowy debiut będzie miał miejsce dopiero na jesień bieżącego roku.

Ojcem całego zamieszenia jest silnik elektryczny o mocy 136 KM i momencie obrotowym wynoszącym 260 Nm, oczywiście dostępnym praktycznie od zera. Życiodajne elektrony czerpie on z akumulatora o nominalnej pojemności 50 kWh (46 kWh pojemności użytkowej), który został zabudowany w podłodze pomiędzy osiami.

Umiarkowany zasięg

Elektryczne Combo do setki przyspiesza w 11,2 s i osiąga prędkość maksymalną ograniczoną do zaledwie 130 km/h. I bardzo dobrze! Może dzięki temu skończy się kozaczenie przeróżnych dostawców, którzy w swoich spalinowych Combo i podobnych uwielbiają okupować lewy pas autostrady.

Zasięg, czyli najważniejsza sprawa w elektryku, ma wynieść bardzo przeciętne 275 km według cyklu WLTP. Auto będzie mogło przyjąć prąd o maksymalnej mocy 100 kW, co oznacza, że nabijanie baterii do poziomu 80% zajmie 30 minut. Standardowo na pokładzie znajdzie się ładowarka 1-fazowa o mocy 7,4 kW, natomiast opcjonalna 3-fazowa nabija baterie prądem o mocy 11 kW.

Dwa warianty

Podobnie jak inne odmiany Combo, także ta na bateryjkę ma być oferowana w dwóch wariantach długości. Mniejszy mierzy 4,4 m i ma rozstaw osi wynoszący 278,5 cm, natomiast większy, odpowiednio, 4,75 m i 297,5 cm. Pierwszy przewiezie ładunek o długości do 3,09 m (przestrzeń o pojemności 3,8 m3), natomiast drugi – 3,44 m długości (4,4 m3).

Ładowność bardziej ambitnej odmiany wynosi 800 kg. Może ona uciągnąć przyczepę o masie sięgającej 750 kg.

Obok odmian stricte dostawczych, e-Combo będzie oferowane również z kabiną załogową, zdolną przewieźć 5 osób. Taka wersja jest oparta na dłuższym wariancie tego samochodu.

Opel e-Combie – galeria zdjęć: