MotoGuru.pl

Oto nowy Bentley Continental GT Speed. Lubi zakręty

Brytyjski producent zaprezentował swoje najnowsze dzieło – Continentala GT Speed. Podobno to najbardziej sportowy seryjnie produkowany Bentley w historii, zaskakujący swoimi właściwościami jezdnymi.

Mając na względzie jego wymiary zewnętrzne, można mieć wątpliwości. To kawał auta – mierzy 4805 mm długości, 1954 mm szerokości, przy rozstawie osi 2285 mm. Ile waży? Tego nie wiemy, ale z pewnością dużo. Standardowy model legitymuje się masą ponad 2,2 tony. Jednak wychwalane pod niebiosa właściwości jezdne nie muszą być czczymi deklaracjami. W końcu nad pojazdem pracowała grupa utalentowanych inżynierów, którzy dowiedli swą wartość w wyścigowej klasie samochodów GT3. 

Bentley Continental GT Speed 2022 – właściwości jezdne

W pokonywaniu zakrętów ma pomagać tylna oś skrętna i elektronicznie sterowany tylny mechanizm różnicowy. Trójkomorowe zawieszenie pneumatycznie zapewnia dodatkową przyczepność, gwarantując większą precyzję, pewność prowadzenia i lepsze wyjścia z zakrętów. W trybie SPORT „system zarządzania trakcja” kieruje większość momentu obrotowego na tylną oś. 

Podwójnie doładowany silnik W12 wytwarza 659 KM.

Tutaj technologia pracuje w służbie właściwości jezdnych, o czym świadczy choćby zastosowany aktywny system kontroli przechyłów Bentley Dynamic Ride 48V. Silniki elektryczne o dużej mocy, zastosowane w każdym z drążków stabilizujących, przeciwdziałają przechyłom nadwozia. W najostrzejszym ustawieniu są one w stanie dostarczyć 1300 Nm w 0,3 sekundy, drwiąc się z sił oddziałujących na nadwozie.

Inżynierowie dopracowali system stabilizacji toru jazdy ESC, dzięki czemu pozwala on na więcej, ingerując później i w mniej nachalny sposób. Ponadto, zmienia się jego charakterystyka w zależności od wybranego trybu jazdy – w układzie dynamicznym będzie pozwalać na jeszcze ostrzejszą jazdę. Możliwe jest również całkowite wyłączenie układu ESC, aby w pełni cieszyć się mechaniczną przyczepnością

Opcjonalnie Bentley oferuje swoim klientom nowo opracowany układ hamulcowy Carbon Ceramic. Tarcze hamulcowe z włókna węglowo-krzemowego zapewniają dodatkową siłę hamowania, dobre wyczucie pedału hamulca i doskonałą wytrzymałość podczas jazdy torowej. Co więcej, ich zastosowanie przyczynia się do redukcji masy o 33 kilogramy

Bentley Continental GT Speed kosztuje w USA od 274 900 dolarów.

Bentley Continental GT Speed 2022 – osiągi

Sercem Continentala GT Speed jest 6-litrowy silnik twin-turbo W12, którego moc wzrosła z 635 do 659 KM. Maksymalny moment obrotowy w wysokości 900 Nm trafia na obie osie za pośrednictwem dwusprzęgłowej, 8-biegowej przekładni automatycznej, mającej gwarantować błyskawiczną zmianę przełożeń i reakcję na kickdown. Sprint od 0 do 100 km/h trwa 3,6 sekundy. Na dostatecznie długiej prostej wskazówka prędkościomierza dobije do wartości 335 km/h. 

Bentley Continental GT Speed 2022 – wygląd

Pod względem wizualnym samochód wyróżnia się nieco zmienioną i ciemniejszą osłoną chłodnicy, innymi zewnętrznymi listwami przyprogowymi, plakietkami Speed oraz 22-calowymi felgami. We wnętrzu znajdziemy skórę pikowaną, Alcantarę, kolejne emblematy Speed i aluminiowe akcenty. 

Bentley Continental GT Speed 2022 – ceny

Ceny startują z pułapu 274 900 dolarów w USA, czyli o 50 000 dolarów więcej od zwykłego Coninentala GT.