MotoGuru.pl

Policjant zmusił nastolatków specjalnej troski do picia benzyny

Departament Rozwoju Społecznego Prowincji KwaZulu-Natal wyraził swoje zdegustowanie po tym, jak policjant z Durbanu rzekomo zmusił nastolatków do picia benzyny.

Prawnik ds. Rozwoju Społecznego KwaZulu-Natal – Nonhlanhla Khoza – potępiła incydent, w którym dwóch nastoletnich chłopców zostało oskarżonych o kradzież i rzekomo zmuszonych do picia benzyny przez policjanta z Durbanu.

Według Khozy, nastolatkowie specjalnej troski (w wieku 13 i 16 lat), mieszkający w Savannah Park, zostali rzekomo zaatakowani przez funkcjonariusza, który oskarżył ich o kradzież rzeczy z jego domu. Zarzuca się, że oficer wycelował w chłopców swój pistolet służbowy i zmusił ich do przyznania się, że włamali się do jego domu w sobotę, po czym zmusił ich do wypicia benzyny. 

Jeden z nastolatków doznał obrażeń i musiał zostać przewieziony do szpitala. Swoja dezaprobatę wyraziła Nonhlanhla:

Jesteśmy zaniepokojeni i szczerze mówiąc zdegustowani tym incydentem. Jest to bardzo szokujące, że funkcjonariusz prawa celował bronią palną w dzieci i zmuszał je do przyznania się do włamania do jego domu. Nie będziemy tolerować żadnej formy zachowania, która zagraża bezpieczeństwu i dobru dzieci. Sytuację pogarsza fakt, że nic nie zostało znalezione przy tych bezbronnych dzieciach. Jesteśmy naprawdę zaskoczeni zarzutami z udziałem policjantów, którzy mają być stróżami prawa.

Khoza powiedziała, że nikt nie ma prawa do wykorzystywania dzieci i przyrzekła, że nie pozostawi tej sprawy bez działani:

Żaden policjant nie może brać spraw we własne ręce. Jak człowiek ma czelność kierować broń palną w stronę dzieci i zmuszać je do picia benzyny? Będziemy angażować się w tę sprawę z burmistrzem gminy eThekwini, radnym Mxolisi Kaunda i prawnikiem, panią Peggy Nkonyeni. Zapewniamy, że zbadamy zasadność zarzutów.

Khoza wysłała zespół pracowników socjalnych, aby spotkać się z rodzinami ofiar i zapewnić im wsparcie psychologiczne. Według jednego ze starszych braci ofiary, rzeczony policjant mieszkał w pobliżu jego domu:

Mój brat i jego przyjaciel bawili się na ulicy, kiedy policjant podszedł do nich i oskarżył ich o kradzież. Zostali zabrani do jego domu, napadnięci i zmuszeni do picia benzyny. Moja matka zabrała brata do szpitala. Od tego incydentu jest on przestraszony, nie wychodzi na zewnątrz i nie chce się bawić, pozostając cały czas w domu. Niegdyś brał on udział w wypadku samochodowy i od tamtego czasu uczęszcza do szkoły specjalnej. 

Rzecznik prasowy Durban, starszy nadinspektor Parbhoo Sewpersad, powiedział, że oficer, o którym mowa, został zidentyfikowany i prowadzone jest dochodzenie w sprawie przeciwko niemu.