MotoGuru.pl

1 z 14 sztuk „najgorszego auta w historii” na sprzedaż – Vector M12. Bazuje na Diablo

Wytwarzano go w latach 1995-1999. Powstało tylko 14 sztuk nim produkcja została wstrzymana. Wkrótce do kupienia będzie jeden z ostatnich egzemplarzy. Oto Vector M12 z numerem nadwozia 12.

Vector M12 bazuje na Lamborghini Diablo i wykorzystuje większość jego elementów mechanicznych oraz silnik V12. Zamontowano go centralnie przed skrzynią biegów, a nie za nią jak we włoskim superaucie. Ma on 5,7 litra pojemności, rozwija 492 KM i 576 Nm (przy 4900 obr./min), przekazywane na tylne koła za pośrednictwem 5-stopniowej przekładni ręcznej.

12-cylindrowy silnik Lamborghini.

M12 do 100 km/h przyspiesza w 4,8 s i rozpędza się do maksymalnej prędkości 306 km/h, co znacznie odbiega od 328 km/h, jakie uzyskać potrafi Diablo.

Pod wodzą właściciela Lamborghini

Wszystkie egzemplarze M12 wyprodukowano, gdy Vector Automotive należało do zarejestrowanej na Bermudach, indonezyjskiej firmy Megatech, która zasłynęła tym, że w 1994 roku nabyła markę Lamborghini. Kosztowała ona wtedy 40 milionów dolarów, ale w 1998 roku trafiła w ręce Audi AG za 110 milionów zielonych. Megatech zasłynął także tym, że wcześniej dopuścił się wrogiego przejęcia Vector Automotive.

Zanim to jednak nastąpiło, Amerykanie pracowali nad modelem Avtech WX-3. M12 powstało właśnie w oparciu o niego, jednak z wykorzystaniem włoskich podzespołów. Miało być bardziej dojrzałą, lepszą na co dzień wersją tego samochodu.

Unoszone drzwi: jak w Lamborghini.

Jak wyszło? Vector M12 został uznany za najgorsze auto w historii testów magazynu Auto Week. Jeremy Clarkson zjechał je z kolei do cna, narzekając na fatalną pozycję za kierownicą, smród benzyny w kabinie, niepasujące drzwi oraz wiele innych elementów.

Egzemplarz numer 12

To, co powyżej napisano z pewnością nie zachęca do zakupu Vectora, ale jeśli ktoś chce zostać właścicielem auta, którego raczej nie posiada nikt inny w okolicy, może jednak zdecyduje się na udział w aukcji? Tym bardziej że egzemplarz numer 12 został zbudowany dla księcia Brunei.

W 2019 roku wnętrze zostało całkowicie odnowione.

Wyróżnia się czarnym nadwoziem oraz wnętrzem utrzymanym w kolorze czerwonym (Lipstick Red). Samochód jest w doskonałym stanie technicznym – w 2019 roku przeszedł pełen serwis silnika oraz otrzymał nowe sprzęgło z… ceramicznym kołem zamachowym! Poza tym wnętrze zostało przeprojektowane, aby pomieścić wyższych pasażerów i na nowo wykończone.

Vector M12 numer 12 będzie oferowany podczas aukcji Barrett-Jackson w Scottsdale, która będzie miała miejsce pomiędzy 20 a 27 marca. Jeśli jesteście zainteresowani tym autem, a na pewno tak, zapraszamy pod ten oto link.

Źródło: barrett-jackson.com