Polacy kupują samochody na potęgę. Padł historyczny rekord, ale Chińczycy tracą impet

Redakcja MotoGuru.pl

Redakcja MotoGuru.pl

Polski rynek nowych samochodów ustanowił kolejny rekord. W październiku 2026 roku zarejestrowano ponad 62,6 tys. aut osobowych i dostawczych, najwięcej w historii tego miesiąca. Choć sprzedaż rośnie dziewiąty miesiąc z rzędu, uwagę zwracają spadek udziału chińskich marek oraz wyraźnie słabszy wynik samochodów elektrycznych niż przed rokiem.

Rekordowy październik

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, opracowanych przez IBRM SAMAR, w październiku 2026 roku zarejestrowano w Polsce 62 601 nowych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. To o 5,65%, czyli 3347 pojazdów, więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W porównaniu z wrześniem tegoroczny wynik poprawił się o 109 egzemplarzy (+0,17%).

Październik okazał się rekordowy nie tylko dla obu kategorii łącznie, lecz także osobno dla samochodów osobowych i dostawczych. Co istotne, był to już dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym liczba rejestracji przewyższyła wynik sprzed roku.

Od stycznia do końca października zarejestrowano łącznie 588 525 pojazdów, o 52 214 więcej niż w analogicznym okresie 2025 roku. Oznacza to wzrost o 9,74%. Dane wskazują więc na utrzymujący się wysoki popyt, a nie jednorazowy skok sprzedaży.

Osobówki napędzają rynek

W samym segmencie samochodów osobowych październik zakończył się wynikiem 55 924 rejestracji. To o 3194 samochody (+6,06%) więcej niż rok wcześniej, choć jednocześnie o 443 egzemplarze (-0,77%) mniej niż we wrześniu.

Toyota Corolla Toyota Auris

fot. Toyota

Od początku 2026 roku na polskie drogi trafiły 526 444 nowe samochody osobowe, co oznacza wzrost o 9,53%, czyli 45 823 egzemplarze, względem pierwszych dziesięciu miesięcy 2025 roku.

IBRM SAMAR prognozuje, że cały 2026 rok zakończy się rejestracją około 650 tys. samochodów osobowych oraz 78 tys. dostawczych. Łącznie dawałoby to około 728 tys. pojazdów. Utrzymująca się dynamika rynku może jednak skłonić analityków do podwyższenia prognozy.

Chińskie marki wyhamowały

Jednym z ciekawszych zjawisk jest zmiana udziału chińskich producentów w polskim rynku samochodów osobowych. W sierpniu 2026 roku osiągnęli oni rekordowe 15,9%, natomiast w październiku ich udział wyniósł już tylko 13,5%.

Oznacza to spadek o 2,4 punktu procentowego i najniższy udział chińskich marek od kwietnia. Nie musi to jednak oznaczać spadku liczby sprzedawanych przez nie samochodów. Sam udział rynkowy pokazuje bowiem, jak duża część wszystkich rejestracji przypadła poszczególnym producentom, a nie ile pojazdów faktycznie sprzedali.

Na tle tej zmiany wyróżnia się Omoda, która w zestawieniu piętnastu najpopularniejszych marek zanotowała największy wzrost liczby rejestracji od początku roku, wynoszący 77,78%. Chińscy producenci wciąż zatem potrafią szybko zwiększać sprzedaż, choć ich łączny udział nie utrzymał sierpniowego maksimum.

Elektryki poniżej ubiegłorocznego wyniku

W październiku samochody w pełni elektryczne (BEV) odpowiadały za 6,1% rejestracji nowych aut osobowych. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym ich udział przekroczył 6%.

Wynik wygląda jednak znacznie mniej imponująco w porównaniu z październikiem 2025 roku, kiedy elektryki osiągnęły 9,1% rynku. Tegoroczny udział był więc niższy o 3 punkty procentowe, czyli o około jedną trzecią w ujęciu względnym.

Tesla Model Y

fot Tesla

Na podstawie samego udziału nie można przesądzić, jak zmieniła się bezwzględna liczba rejestracji BEV. Dane pokazują jednak wyraźnie, że samochody elektryczne zajęły w październikowej strukturze rynku mniejszą część niż przed rokiem, mimo wzrostu całego segmentu aut osobowych.

Toyota wciąż liderem

W rankingu marek samochodów osobowych, obejmującym okres od stycznia do października, pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Toyota. Japoński producent zarejestrował 73 562 samochody, uzyskując 13,97% udziału w rynku. Jednocześnie jest to wynik o 3,63% słabszy niż przed rokiem.

Drugą pozycję utrzymuje Skoda z wynikiem 55 599 rejestracji (+7,29%), a trzecie miejsce zajmuje Volkswagen, który sprzedał 40 788 samochodów (+17,99%). Niemiecka marka rozwija się zatem znacznie szybciej od całego rynku.

Pierwszą piątkę uzupełniają BMW z wynikiem 27 491 samochodów (+7,86%) oraz Kia, która zarejestrowała 27 209 aut (+3,71%). Ranking pięciu najpopularniejszych marek samochodów osobowych w Polsce po dziesięciu miesiącach 2026 roku przedstawia się następująco:

  • Toyota – 73 562 szt., udział 13,97%, zmiana -3,63%.
  • Skoda – 55 599 szt., udział 10,56%, zmiana +7,29%.
  • Volkswagen – 40 788 szt., udział 7,75%, zmiana +17,99%.
  • BMW – 27 491 szt., udział 5,22%, zmiana +7,86%.
  • Kia – 27 209 szt., udział 5,17%, zmiana +3,71%.

Wśród piętnastu najpopularniejszych marek dziewięć poprawiło swoje wyniki względem ubiegłego roku. Największy spadek odnotował Hyundai, którego liczba rejestracji zmniejszyła się o 8,89%.

Corolla przed Octavią

Najpopularniejszym nowym samochodem osobowym w Polsce pozostaje Toyota Corolla. Od początku roku zarejestrowano 19 981 egzemplarzy tego modelu, o 0,62% więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajmuje Skoda Octavia z wynikiem 18 232 sztuk (+8,96%).

Skoda Octavia Full Hybrid

fot. Skoda

Na trzeciej pozycji znajduje się Kia Sportage, która osiągnęła 14 147 rejestracji i wzrost o 20,52%. Za nią uplasowały się Toyota Yaris Cross (11 913 szt.; +8,98%) oraz Hyundai Tucson (10 924 szt.; +12,41%).

Warto zauważyć, że choć Hyundai jako marka traci, jego Tucson sprzedaje się lepiej niż przed rokiem. Pokazuje to, że wyniki poszczególnych modeli mogą wyraźnie odbiegać od ogólnej kondycji producenta.

Firmy dominują w salonach

W październiku klienci instytucjonalni odpowiadali za 65,5% rejestracji samochodów osobowych, co przełożyło się na 36 630 pojazdów. Na klientów indywidualnych przypadło pozostałe 34,5%. W całym okresie od stycznia do października udział firm wyniósł 66,3%.

Rzeczywista przewaga zakupów związanych z działalnością gospodarczą może być jeszcze większa. Statystyki CEPiK zaliczają bowiem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne do kategorii osób fizycznych, a nie klientów instytucjonalnych.

Dominacja firm ma bezpośrednie przełożenie na ranking modeli. Wśród nabywców instytucjonalnych zdecydowanie prowadzi Toyota Corolla, której zarejestrowano 17 340 egzemplarzy (-1,92%). Drugie miejsce zajmuje Skoda Octavia z wynikiem 15 727 sztuk (+6,78%).

Na kolejnych pozycjach znajdują się Kia Sportage (7031 szt.; +38,98%), Toyota Yaris Cross (6600 szt.; +23,20%) oraz Toyota Yaris (6397 szt.; +2,16%).

Prywatni klienci wybierają SUV-y

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie samochodów najczęściej rejestrowanych przez osoby fizyczne. Tutaj pierwsze miejsce zajmuje Kia Sportage z wynikiem 7116 egzemplarzy, o 6,54% lepszym niż przed rokiem.

Kia Sportage 2026

fot. Kia

Drugą pozycję zajmuje Toyota Yaris Cross (5313 szt.; -4,68%), a trzecią Hyundai Tucson (5176 szt.; +58,09%). Kolejne miejsca przypadły Toyocie C-HR (5142 szt.; -11,21%) oraz MG ZS (4743 szt.; +59,80%).

Wszystkie modele z pierwszej piątki to SUV-y lub crossovery. Szczególnie mocno wyróżniają się Hyundai Tucson i MG ZS, których liczba rejestracji w tej grupie klientów wzrosła o blisko 60%.

Obecność MG ZS w czołowej piątce pokazuje również, że chińskie marki zdążyły już zdobyć istotną pozycję wśród nabywców indywidualnych. Nawet jeśli ich łączny udział w rynku zmniejszył się względem sierpniowego rekordu, nie oznacza to utraty znaczenia w poszczególnych segmentach.

Po dziesięciu miesiącach 2026 roku polski rynek nowych samochodów pozostaje na wyraźnej ścieżce wzrostowej. Jednocześnie dane ujawniają kilka różnych tendencji: Toyota zachowuje pozycję lidera mimo spadku rejestracji, Volkswagen szybko zwiększa sprzedaż, chińskie marki nie utrzymały rekordowego udziału, a samochody elektryczne mają mniejszy udział niż przed rokiem. Ostateczny wynik roku będzie zależał od tego, czy listopad i grudzień podtrzymają dotychczasowe tempo rejestracji.

O autorze

Redakcja MotoGuru.pl

Redakcja MotoGuru.pl

Zespół redakcyjny
Redakcja MotoGuru.pl to zbiorowy podpis stosowany przy materiałach przygotowanych wspólnie przez członków zespołu, aktualizowanych przez więcej niż jedną osobę lub publikowanych w ramach współpracy wydawniczej.Każdy taki tekst podlega standardowej weryfikacji redakcyjnej. Sprawdzamy zgodność ze źródłami, poprawność danych, nazw, dat i kontekstu, a informacje pochodzące od producentów oraz innych podmiotów zewnętrznych oddzielamy od ustaleń i wniosków redakcji.Za ostateczną publikację i stosowanie standardów redakcyjnych odpowiada zespół MotoGuru.pl pod nadzorem kierownictwa redakcji. Informacje o członkach zespołu, ich doświadczeniu oraz sposobie przygotowywania treści znajdują się na stronach „O nas” i „Zasady redakcyjne”.

© 2026 MotoGuru.pl