MotoGuru.pl

VW zmienia nazwę w USA. Teraz będzie Voltswagen

Choć brzmi to jak żart prima aprilisowy, wcale nim nie jest. Otóż Volkswagen planuje zmienić swoją nazwę w Stanach Zjednoczonych na „Voltswagen of America”. Ten ruch ma zaznaczyć jego przejście na pojazdy elektryczne. Na razie nie wiadomo, czy dotyczy on także innych rynków.

Znów te elektryki. Żyć nie dają i zapewne trzeba będzie się do tego przyzwyczaić, ponieważ firmy samochodowe obecnie inwestują ogromne pieniądze w rozwój elektromobilności. Jedną z nich jest Volkswagen, który spośród tradycyjnych producentów aut najszybciej przestawia się na nowe czasy. Zresztą sam się do nich przyczynił, wywołując aferę Dieselgate.

O tym, że Volkswagen bardzo na poważnie idzie w elektrony świadczy nie tylko deklaracja dotycząca zaprzestania rozwoju nowych generacji silników spalinowych, ale informacja, która pojawiła się wczoraj przez przypadek na amerykańskiej stronie dla mediów, po czym od razu zniknęła. Wynikało z niej, że jej amerykański oddział szykuje drobną, ale jakże istotną zmianę w postaci zastąpienia literki k na t.

Do 2029 roku Volkswagen planuje stworzyć aż 70 modeli samochodów elektrycznych!

Wiadomość, datowaną na 29 kwietnia, zauważył reporter USA TODAY i zapisał nim została usunięta. Ewidentnie widać, że ktoś najnormalniej w świecie rypnął się z datą publikacji, ponieważ pojawiła się ona po prostu o miesiąc za szybko. W błędnie opublikowanym komunikacie prasowym producent samochodów przyznał, że zmiana na Voltswagen stanowi „publiczną deklarację marki dotyczącą jej inwestowania w elektromobilnośća”.

Czytamy w nim dalej:

Nowa nazwa i branding symbolizują silnie naładowany pęd do przodu, jaki Voltswagen wprowadził dążąc do celu, którym jest przemieszczanie się wszystkich ludzi od punktu do punktu za pomocą pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z informacją prasową modele elektryczne otrzymają plakietkę z nazwą Voltswagen, podczas gdy pojazdy zasilane benzyną lub olejem napędowym będą nosiły standardowe oznaczenie VW.

Scott Keogh – prezes VW of America:

Być może zamieniamy nasze k na t, ale nie zmieniamy zaangażowania marki w tworzenie najlepszych w swojej klasie pojazdów dla kierowców i ludzi na całym świecie.

Zmiana ta ma na celu także oddalenie niemieckiej marki od Dieselgate, które zszargało jego reputację, zaszkodziło środowisku, zdrowiu publicznemu i doprowadziło do kar w wysokości ponad 30 miliardów dolarów.

Zmiana nazwy w USA ma się zbiec z premierą modelu ID.4.

Ogłoszenie nowej nazwy zbiegnie się w czasie z pojawieniem się na rynku amerykańskim VW ID.4, będącego pierwszym elektrycznym SUV-em tej marki o dużym zasięgu. Do 2029 roku firma planuje wprowadzić na rynek ponad 70 pojazdów elektrycznych i sprzedać 1 milion do 2025 roku.

Koncern Volkswagen w 2020 roku znalazł na całym świecie ponad 9 milionów nabywców na swoje pojazdy, co czyni go drugim największym producentem, tuż za Toyotą, którą wyprzedzał przez kilka wcześniejszych lat.