Darmowe parkowanie w strefie płatnego parkowania. Kto zyska ulgę?

Redakcja MotoGuru.pl
Redakcja MotoGuru.pl

Od 1 października 2026 roku część zasłużonych dawców krwi i przeszczepu będzie mogła parkować bez opłat w łódzkiej Strefie Płatnego Parkowania. Ulga nie obejmie jednak wszystkich krwiodawców ani kierowców z całej Polski – będzie lokalnym przywilejem przeznaczonym dla osób spełniających określone warunki.

Darmowe parkowanie dla krwiodawców tylko w Łodzi

Nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać 1 października 2026 roku na terenie Łodzi. Uprawnieni kierowcy otrzymają abonament z zerową stawką, pozwalający korzystać ze Strefy Płatnego Parkowania bez uiszczania standardowych opłat.

Nie jest to jednak ogólnopolska zmiana przepisów. Rady gmin i miast już obecnie mogą ustanawiać preferencyjne abonamenty, stawki zryczałtowane albo całkowite zwolnienia dla wybranych grup użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje wprowadzenia jednolitego zwolnienia obowiązującego w całym kraju, pozostawiając decyzję samorządom.

Kto otrzyma abonament z zerową stawką?

Z bezpłatnego parkowania nie skorzysta każda osoba, która choć raz oddała krew. Łódzka ulga będzie przysługiwała posiadaczom legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia oraz osobom mającym status Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Drugim warunkiem będzie rozliczanie podatku dochodowego w Łodzi. Samo posiadanie wymaganej legitymacji nie wystarczy więc osobie, która mieszka lub płaci podatek w innej miejscowości. Do uzyskania odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia kobieta musi oddać co najmniej 15 litrów krwi, natomiast mężczyzna – co najmniej 18 litrów. Uwzględniana może być również odpowiadająca tej objętości ilość innych składników krwi.

Abonament będzie przypisany do jednego samochodu

Zerowy abonament będzie wydawany na konkretny pojazd. Oznacza to, że uprawnienia nie będzie można dowolnie przenosić między kilkoma samochodami należącymi do dawcy lub jego rodziny. Dokument zachowa ważność przez dwa lata od dnia wydania. Po upływie tego okresu kierowca będzie musiał ponownie wystąpić o abonament i wykazać, że nadal spełnia warunki określone przez miasto.

Wniosek będzie można złożyć przez internet w e-Sklepie obsługującym abonamenty łódzkiej Strefy Płatnego Parkowania. Dostępna będzie również tradycyjna procedura w siedzibie Zarządu Dróg i Transportu przy ul. Tuwima 36.

Inne miasta także mogą wprowadzać podobne ulgi

Podstawą prawną do przyznawania takich preferencji jest ustawa o drogach publicznych. To rada gminy albo rada miasta określa zasady pobierania opłat w lokalnej strefie, w tym wysokość abonamentów oraz grupy zwolnione z płatności. Resort infrastruktury potwierdził, że samorządy mogą ustalić zerową stawkę między innymi dla Honorowych Dawców Krwi lub Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Nie oznacza to jednak, że każde miasto ma obowiązek wprowadzić takie rozwiązanie.

Podobny projekt został zgłoszony także w Krakowie. Tam zwolnienie miałoby objąć między innymi posiadaczy odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia oraz legitymacji „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Na razie jest to jednak propozycja lokalnych przepisów, a nie rozwiązanie obowiązujące w całej Polsce.

Krwiodawca nie zawsze zaparkuje bez biletu

Najważniejsze jest zatem rozróżnienie między ustawowymi uprawnieniami dawców a ulgami przyznawanymi przez poszczególne miasta. Bezpłatne parkowanie w Łodzi będzie lokalnym przywilejem dla ściśle określonej grupy, a nie powszechnym zwolnieniem wszystkich krwiodawców z opłat parkingowych.

Kierowca przed pozostawieniem samochodu w płatnej strefie powinien sprawdzić regulamin obowiązujący w danym mieście. Legitymacja krwiodawcy sama w sobie nie zastępuje biletu ani abonamentu, jeżeli lokalna uchwała nie przewiduje odpowiedniego zwolnienia.

O autorze

© 2026 MotoGuru.pl