Mitsubishi, KGM i Subaru znalazły się wśród marek, które odnotowały największe procentowe spadki liczby rejestracji nowych samochodów w Polsce. W pierwszej piętnastce zestawienia są również Porsche, Mini, Ford i Hyundai. W przypadku dwóch ostatnich producentów różnica względem ubiegłego roku przekracza 2 tys. samochodów.
Dane za okres od stycznia do października 2026 r. pokazują, że nie wszystkim markom udało się utrzymać poziom rejestracji z poprzedniego roku. Skala zmian jest jednak różna. W niektórych przypadkach spadek przekracza 30%, a w innych wynosi mniej niż 10%.
Warto przy tym spojrzeć zarówno na procentową zmianę, jak i na różnicę w liczbie zarejestrowanych aut.
Marki, które najwięcej straciły w 2026 roku
Poniżej ranking 15 marek z największymi spadkami procentowymi w okresie styczeń–październik 2026 r. względem analogicznego okresu 2025 r.
| Marka | Rejestracje 2026 | Rejestracje 2025 | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 871 | 1330 | −34,51% |
| KGM | 1535 | 2217 | −30,76% |
| Subaru | 781 | 1064 | −26,60% |
| Porsche | 2206 | 2998 | −26,42% |
| Mini | 2385 | 3009 | −20,74% |
| Seat | 2746 | 3408 | −19,42% |
| Ford | 10 741 | 12 934 | −16,96% |
| Alfa Romeo | 1606 | 1873 | −14,26% |
| Tesla | 3044 | 3477 | −12,45% |
| Suzuki | 5936 | 6533 | −9,14% |
| Hyundai | 21 596 | 23 702 | −8,89% |
| Opel | 7066 | 7735 | −8,65% |
| Nissan | 7797 | 8521 | −8,50% |
| Lexus | 11 583 | 12 539 | −7,62% |
| Citroen | 6785 | 7323 | −7,35% |
Mitsubishi i KGM z największymi spadkami
Największy procentowy spadek w zestawieniu dotyczy Mitsubishi. Od stycznia do października 2026 r. zarejestrowano w Polsce 871 nowych samochodów tej marki, wobec 1330 rok wcześniej. Oznacza to różnicę 459 aut i spadek o 34,51%.
Drugie miejsce zajmuje KGM, czyli marka znana wcześniej jako SsangYong. W analizowanym okresie zarejestrowano 1535 samochodów, podczas gdy rok wcześniej było ich 2217. To o 682 auta mniej, czyli spadek o 30,76%.
Na trzeciej pozycji znalazło się Subaru. Rejestracje zmniejszyły się z 1064 do 781 samochodów. Różnica wynosi 283 auta, a procentowy spadek to 26,60%.
Ford i Hyundai straciły ponad 2 tys. rejestracji
Procentowy spadek nie zawsze pokazuje pełną skalę zmiany. Dobrym przykładem jest Ford. Ta amerykańska marka zarejestrowała od stycznia do października 10 741 samochodów, wobec 12 934 w analogicznym okresie 2025 r. Oznacza to 2193 rejestracje mniej i spadek o 16,96%.

fot. MotoGuru.pl
Podobna różnica wystąpiła w przypadku Hyundaia. Liczba rejestracji zmniejszyła się z 23 702 do 21 596, czyli o 2106 samochodów. Procentowo oznacza to spadek o 8,89%.
Porsche i Mini również zanotowały wyraźne spadki
W zestawieniu znalazły się także marki premium. Porsche zarejestrowało 2206 samochodów, czyli aż o 792 mniej niż w pierwszych dziesięciu miesiącach 2025 r. To spadek o 26,42%.
W przypadku Mini liczba rejestracji zmniejszyła się z 3009 do 2385 aut. Różnica wynosi 624 samochody, a wynik jest niższy o 20,74% rok do roku.
Procentowy spadek to nie wszystko
Zestawienie pokazuje dwie różne skale zmian. Mitsubishi, KGM i Subaru mają jedne z największych spadków procentowych, natomiast Ford i Hyundai wyróżniają się dużą różnicą w liczbie rejestracji. Nie należy więc oceniać sytuacji poszczególnych producentów wyłącznie na podstawie jednego wskaźnika.

fot. Ford
Warto również pamiętać, że tabela dotyczy rejestracji nowych samochodów osobowych, a nie bezpośrednio liczby sprzedanych aut, klientów czy zawartych umów. Porównanie obejmuje okres od stycznia do października 2026 r. oraz te same miesiące 2025 r.






