MotoGuru.pl

Nowa Łada Niva w wizualizacji. Zostanie oparta na platformie CMF-B

Łada Niva to terenowa legenda, produkowana nieustannie od 1977 roku. Od początku przekonywała do siebie prostą konstrukcją, ponadprzeciętnymi właściwościami terenowymi i atrakcyjną ceną. Po ponad 44 latach zaprezentowano wizualizację jej przyszłej generacji.

Rosyjski producent samochodów przechodzi właśnie ogromną transformację pod wodzą Grupy Renault. Do 2025 roku marka Łada ma oferować 4 zupełnie nowe modele. Wśród nich będzie SUV Niva, oparty na platformie CMF-B, wykorzystywanej m.in. przez: Logana, Sandero, Clio, Captura, Juke’a i Note’a. Do sprzedaży ma trafić w 2024 roku.

Sylwetka pojazdu została zaprezentowana w oficjalnym klipie promocyjnym:

Producent niestety nie podał jakichkolwiek szczegółów technicznych. Na wizualizacji widać, że auto pozostanie wierne protoplaście, zachowując kanciaste kształty oraz charakterystyczne światła przednie, tym razem w technologii LED. Co prawda są one nieco mniej krągłe, ale za to wciąż mają nad sobą „brwi” w postaci kierunkowskazów. Wzrok przykuwa duża osłona chłodnicy i pokaźny napis NIVA. O terenowym przeznaczeniu świadczy zastosowanie specjalnych osłon dookoła nadwozia. Zaprezentowany egzemplarz został wyposażony w relingi, a także ogromne felgi. Jest po prostu nowocześnie.

Łada osiąga bardzo dobre wyniki w swoim rodzimym kraju z udziałem w rynku na poziomie aż 20%. Dwoma najpopularniejszymi modelami w „kraju wódką płynącym” są kolejno: Granta i Vesta. Producent ma nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji dzięki współpracy z Grupą Renault.

W maksymalizacji zysków ma pomóc przejście z czterech platform na jedną, zresztą bardzo udaną, czyli CMF-B. Jest ona niedroga w produkcji i można ją dostosować pod różne typy pojazdów. Niva ma być oferowana w dwóch rozmiarach: kompaktowej i średniej. Producent obiecuje trwałą konstrukcję, napęd na obie osie, krótkie przełożenia skrzyni biegów. Innymi słowy: w terenie Niva będzie czuć się jak ryba w wodzie. 

Firma Avtovaz aktywnie pracuje nad realizacją swoich ambitnych planów produktowych. W bieżącym roku Niva powróciła do nazwy Niva Legend. Zaś model Niva Travel wkrótce trafi do sprzedaży. Tak, to ten model po gruntowym liftingu, który upodobnił się do Toyoty RAV4… To tak, jakby przeprowadzić operację plastyczną i pogratulować kobiecie, że wygląda jak Sarah Jessica Parker. Ale jaki kraj, takie wzorce i kanony piękna.

Tak wygląda Łada Niva Travel… 🤢 🤮