MotoGuru.pl

Panasonic i McAfee zbudują centrum zapobiegania atakom hackerskim na samochody

Wizja rodem z filmów science-fiction powoli staje się faktem. Firma Panasonic poinformowała, że razem z McAfee wybuduje centrum bezpieczeństwa monitorujące pojazdy pod kątem cyberataków.

Informacja ta przywodzi na myśl choćby rozgrywający się w niedalekiej przyszłości film pt. „Ulepszenie”. W jednej z pierwszych scen główny bohater podróżuje autonomicznym samochodem, który nagle zostaje przejęty przez hackerów, w wyniku czego zmienia trasę. Reszty nie piszemy, aby nie… spojlerować.

Nowe centrum bezpieczeństwa ma sprawić, aby sytuacja opisana powyżej nigdy się nie przytrafiła. Panasonic i McAfee nie ujawniły miejsca, gdzie powstanie, natomiast jego działanie ma się rozpocząć w 2024 roku.

Centrum będzie zajmować się monitorowaniem pojazdów w imieniu producentów. Przyszłe samochody autonomiczne, obok licznych radarów, lidarów, kamer oraz dokładnego pozycjonowania GPS, mają bowiem na szeroką skalę korzystać z połączenia internetowego. A to spowoduje, że będą podatne na ataki ze strony hackerów.

W przypadku wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia centrum ma pobierać dane z takiego auta, analizować je i dostarczać wyniki producentowi. Następnie będą one wykorzystywane przez niego do podjęcia odpowiednich działań.

Podstawowe ma polegać na poinformowaniu kierowcy o zagrożeniu i dezaktywacji systemu. Zebrane dane mają następnie zostać poddane analizie i posłużyć do wydania aktualizacji oprogramowania w celu poprawy jego bezpieczeństwa. Przychody takiego centrum mają opierać się na subskrypcjach.

Centrum ma rozpocząć działanie w 2024 roku.

Zarówno Panasonic – jeden z największych japońskich producentów komputerów osobistych – jak i McAfee (amerykańska firma zajmująca się m.in. dostarczaniem oprogramowania chroniącego użytkowników komputerów i smartfonów) mają na swoim koncie liczne osiągnięcia z dziedziny bezpieczeństwa cybernetycznego. Ta druga firma ma odpowiadać m.in. za szkolenie personelu.

Wzrost liczby samochodów połączonych ze sobą we wspólną sieć oraz pojazdów korzystających z rozwiązań jazdy autonomicznej naraża je na ryzyko zdalnego przejęcia kontroli przez hackerów. Co ciekawe, już ponad 20 firm, w tym m.in. Panasonic (będący także dostawcą baterii dla Tesli) i Toyota w lutym 2021 roku utworzyło organizację mającą na celu współpracę w przeciwdziałaniu cyberatakom.