MotoGuru.pl

Zbudowanie miniaturowego Porsche Taycana zajęło mu miesiąc

Wygodniej rozsiądź się na kanapie i strzel sobie jabola, rozmyślając o nadchodzącym weekendzie. A to wszystko przy akompaniamencie kolejnego filmiku DIY z kategorii „dziwnie satysfakcjonujące”. Tym razem w rolach głównych wystąpią: YouTuber Sanago i tworzony przez niego miniaturowy model Porsche Taycana.

W pierwszym etapie bohater niskobudżetowej produkcji wykorzystał długopis 3D. Przy jego pomocy stworzył podstawę pojazdu. Następnie połączył ze sobą kontury, potem dorzucił kolejne warstwy, aż całość nabrała bardzo fajnych kształtów. Ruchem okrężnym załatał wszelkie dziury.

„Prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna” – zapowiedział Sanago. Przy pomocy lutownicy podgrzaną końcówką wyrównał powierzchnie. Zmontował parę kadrów z tego procesu, po czym wymownie pokazał efekt końcowy, dodając: „2 tysiące lat później”. Wtem wziął się za polerkę, która trwała cztery razy krócej, raptem „500 lat”. 

W ostatnim etapie wygładzania wykorzystał szpachlówkę przeznaczoną do tworzyw sztucznych. Przy okazji ostrzegł, że szybko twardnieje i podrażnia skórę, dlatego należy zachować ostrożność. Proces dopracowywania wszystkich detali wygląda tak, jakby miał trwać z 3000 lat, posługując się miarą czasu twórcy miniaturowego Taycana. Sanago zadbał o wszystkie detale, wyposażając m.in. tylne światła w 16 LED-ów.

Po pomalowaniu nadwozia zostało dorzucenie szyb, numeru rejestracyjnego, znaczków, napisów. Na koniec trzeba było połączyć karoserię z podwoziem wyposażonym w elektryczny napęd. I gotowe – już można upalać miniaturowe konie mechaniczne na zaśnieżonych i oblodzonych chodnikach w parku. 

Praca nad tym pojazdem trwała… aż miesiąc. W tym czasie Sanago zdążył się zestarzeć, dobijając do trzydziestki. 

Filmik obnażył problemy, z jakimi borykają się auta elektryczne. Mowa o deklarowanym zasięgu przy bardzo niskiej temperaturze powietrza… Tzw. zasięg teoretyczny. Bardzo teoretyczny! 

W styczniu 2021 roku został opublikowany nie tylko powyższy filmik, ale także zdjęcia nowego, bazowego wariantu Taycana, napędzanego wyłącznie na tylną oś. Według cyklu WTLP, na jednym ładowaniu 476-konne elektryczne Porsche przejedzie do 484 kilometrów.