⏱️ 2 min.

Lamborghini Countach wraca do Assetto Corsa EVO. Kultowy klasyk trafi do aktualizacji v0.6

Zdjęcie autora artykułu

Adam Główka

02-04-2026 11:04
Lamborghini Countach wraca do Assetto Corsa EVO. Kultowy klasyk trafi do aktualizacji v0.6

Lamborghini Countach trafi do aktualizacji v0.6 gry Assetto Corsa EVO. To powrót jednego z najbardziej rozpoznawalnych supersamochodów w historii i zarazem modelu, który wielu graczy dobrze pamięta z pierwszego Assetto Corsa.Produkcja Countacha ruszyła od wersji LP400 z silnikiem o pojemności 3929 cm3 i mocy 375 KM. Później pojawił się LP400 S, który zastąpił ją w 1978 roku. Na papierze oferował 355 KM.

Od LP400 do 5000 Quattrovalvole

Największa zmiana przyszła w 1982 roku, gdy Countach dostał większy i mocniejszy silnik o pojemności 4754 cm3. W 1985 roku jednostkę powiększono ponownie, tym razem do 5167 cm3, a do tego zastosowano cztery zawory na cylinder. Właśnie stąd wzięła się nazwa Countach 5000 Quattrovalvole, w skrócie 5000 QV. Zaostrzone normy emisji wymusiły przeniesienie gaźników na górę silnika. Efektem był wyraźny garb na tylnej pokrywie, który częściowo ograniczał widoczność do tyłu.

Nie tylko wygląd, ale też charakter

Późniejsze odmiany zastąpiły gaźniki układem wtryskowym. Z zewnątrz najbardziej rzucała się w oczy zmiana kształtu tylnej części nadwozia, ale kluczowa modyfikacja zaszła pod pokrywą silnika. To właśnie przejście na wtrysk było jednym z najważniejszych etapów rozwoju tego modelu. Powrót Countacha do Assetto Corsa EVO ma też znaczenie dla fanów serii. To samochód, którym wielu graczy jeździło bardzo dużo w pierwszym Assetto Corsa, więc nowa wersja będzie naturalnie porównywana z poprzednią.

Wcześniej, studio Kunos Simulazioni potwierdziło, że do wersji 0.6 trafią: Ferrari 288 GTO, Ferrari 296 GT3, Ford Mustang GT3 oraz tor Sebring International Raceway. Łącznie w szykowanej aktualizacji ma się pojawić 6 samochodów, tak więc czekają nas jeszcze dwie niespodzianki.

O autorze

Zdjęcie autora artykułu

Adam Główka

Redaktor działu Simracing
Jeżdżę, piszę, testuję. Wierzę, że każdy samochód ma swoją historię – trzeba tylko umieć ją opowiedzieć.

© 2026 MotoGuru.pl