Kia Ceed III oferuje wyjątkowo szeroką gamę napędów: od prostego 1.4 MPI, przez turbodoładowane silniki T-GDI i diesla 1.6 CRDi, aż po hybrydę plug-in. Nie ma tu jednej jednostki, którą należałoby bezwzględnie skreślić, ale poszczególne wersje wyraźnie różnią się osiągami, przeznaczeniem i stopniem skomplikowania. Podpowiadamy, który silnik najlepiej pasuje do konkretnego sposobu eksploatacji.
Kia Ceed III – jakie silniki można znaleźć na rynku wtórnym?
Trzecia generacja Kii Ceed pojawiła się w 2018 r. i była produkowana w słowackiej Żylinie. Początkowo klienci mogli wybierać spośród benzynowych jednostek 1.4 MPI 100 KM, 1.0 T-GDI 120 KM i 1.4 T-GDI 140 KM oraz diesla 1.6 CRDi oferowanego w odmianach 115 i 136 KM.
W zależności od wersji napęd łączono z 6-biegową skrzynią manualną albo 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową DCT. Później gama została zmodyfikowana. W roku modelowym 2021 pojawił się 1.5 T-GDI 160 KM, który zastąpił wcześniejszy silnik 1.4 T-GDI, a w ofercie znalazł się również wariant z miękką hybrydą 48 V.

fot. Kia
Jednocześnie silnik 1.0 T-GDI zaczął występować także w wersji 100-konnej. Na drugim końcu gamy znalazły się sportowe Ceed GT i ProCeed GT z jednostką 1.6 T-GDI 204 KM. Osobną propozycją jest Ceed 1.6 GDI PHEV. W tym przypadku wolnossący silnik benzynowy współpracuje z jednostką elektryczną i akumulatorem trakcyjnym, który można ładować z zewnętrznego źródła energii.
1.5 T-GDI 160 KM – najbardziej uniwersalny wybór
Jeżeli używany Ceed III ma służyć zarówno w mieście, jak i podczas dłuższych podróży, jednym z najciekawszych wyborów jest czterocylindrowy silnik 1.5 T-GDI o mocy 160 KM. Ma on pojemność 1482 cm3 i rozwija 253 Nm.
Był łączony z 6-biegowym manualem albo 7-biegowym DC. Dostępna była również wersja wyposażona w układ miękkiej hybrydy 48 V. Moc 160 KM zapewnia wystarczającą rezerwę podczas jazdy poza miastem, a czterocylindrowa konstrukcja sprzyja bardziej kulturalnej pracy niż w przypadku 1.0 T-GDI.
Nie oznacza to jednak, że każdy Ceed z takim silnikiem będzie automatycznie dobrym zakupem. Historia serwisowa, regularność wymian oleju i sposób dotychczasowej eksploatacji pozostają ważniejsze niż sama nazwa jednostki napędowej.
W praktyce 1.5 T-GDI jest więc najlepszym punktem wyjścia dla kierowcy, który nie ma bardzo specyficznych wymagań i szuka benzynowego Ceeda do różnych zastosowań.
1.4 T-GDI 140 KM – warto szukać w starszych Ceedach
W samochodach z pierwszych lat produkcji bardzo rozsądną propozycją pozostaje 1.4 T-GDI o mocy 140 KM. Czterocylindrowa jednostka ma pojemność 1353 cm3 i maksymalny moment obrotowy 242 Nm dostępny w zakresie 1500–3200 obr./min.
Turbodoładowanie zapewnia jej zdecydowanie lepszą elastyczność niż wolnossącemu 1.4 MPI. Także tutaj można spotkać zarówno 6-biegową skrzynię manualną, jak i 7-biegowe DCT.

fot. Kia
Nie warto odrzucać tej wersji wyłącznie dlatego, że została później zastąpiona przez 1.5 T-GDI. Dobrze utrzymany 1.4 T-GDI z udokumentowanym serwisem może być znacznie lepszym zakupem niż młodszy egzemplarz zaniedbywany przez poprzedniego właściciela.
1.6 CRDi – diesel dla kierowców robiących duże przebiegi
Diesel 1.6 CRDi występował początkowo w wersjach 115 i 136 KM. W zależności od konfiguracji skrzyni biegów rozwijał od 280 do 320 Nm momentu obrotowego.
Największymi zaletami tego silnika są niskie zużycie paliwa i wysoki moment obrotowy. Dlatego 1.6 CRDi najlepiej pasuje do jazdy autostradowej, długich tras i dużych rocznych przebiegów.
Trzeba jednak pamiętać, że diesel korzysta z rozbudowanego układu oczyszczania spalin. Zastosowano w nim między innymi SCR wykorzystujący AdBlue, a samochód ma także filtr DPF i układ EGR.
Przed zakupem warto więc sprawdzić stan DPF-u, SCR, EGR-u, turbiny i wtryskiwaczy oraz historię regeneracji filtra. Do regularnych przejazdów na dystansie kilku kilometrów po mieście lepszym wyborem będzie benzyna.
1.0 T-GDI – wystarczy do miasta, na trasie ma ograniczenia
Trzycylindrowy 1.0 T-GDI początkowo rozwijał 120 KM i 172 Nm, a później do gamy dołączyła również odmiana 100-konna. Nie jest to jednostka, którą należałoby skreślać z powodu samej konstrukcji.
Jej ograniczeniem jest raczej charakter. W mieście osiągi mogą być zupełnie wystarczające, a turbodoładowanie zapewnia przyzwoitą elastyczność. Gorzej wygląda sytuacja podczas szybkiej jazdy autostradowej, z kompletem pasażerów albo dużym obciążeniem.

fot. Kia
Jeżeli Ceed ma być przede wszystkim samochodem miejskim i służyć do spokojnej jazdy, 1.0 T-GDI może mieć sens. Do częstych długich tras bardziej komfortowym wyborem będzie jednak większa jednostka.
1.4 MPI 100 KM – prostota kosztem dynamiki
Najbardziej tradycyjnym silnikiem benzynowym w gamie jest wolnossący 1.4 MPI. Jednostka ma moc 100 KM, moment obrotowy 134 Nm i wykorzystuje wielopunktowy wtrysk paliwa.
Jej podstawową zaletą jest prosta konstrukcja. Nie ma tutaj turbosprężarki ani bezpośredniego wtrysku paliwa, co może przemawiać do kierowców szukających możliwie nieskomplikowanego napędu.
Ceną za prostotę są jednak osiągi. Przy pełnym obciążeniu, wyprzedzaniu czy podczas jazdy autostradowej 100 KM wymaga od kierowcy większej cierpliwości.
1.4 MPI warto więc rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy samochód będzie używany spokojnie, a osiągi znajdują się daleko na liście priorytetów.
1.6 T-GDI 204 KM – Ceed dla kierowcy szukającego osiągów
W Ceedzie GT i ProCeedzie GT montowano silnik 1.6 T-GDI rozwijający 204 KM i 265 Nm. Jednostka mogła współpracować z 6-biegowym manualem albo 7-biegowym DCT.
To najmocniejsza i najbardziej nastawiona na osiągi benzynowa propozycja spośród opisywanych wersji. Jednocześnie zakup takiego samochodu wymaga większej uwagi niż wybór zwykłego Ceeda używanego przede wszystkim do codziennych dojazdów.

fot. Kia
Mocniejszy napęd oznacza wyższe zużycie paliwa, a sportowy charakter auta zwiększa prawdopodobieństwo intensywnej eksploatacji przez poprzednich właścicieli. Dlatego szczególnie ważne są dokumentacja serwisowa i dokładne oględziny konkretnego egzemplarza.
1.6 GDI PHEV 141 KM – pod warunkiem regularnego ładowania
Ceed III był dostępny także jako hybryda plug-in. Układ wykorzystuje wolnossący silnik 1.6 GDI, jednostkę elektryczną i akumulator trakcyjny, a łączna moc systemowa wynosi 141 KM.
Taka wersja ma najwięcej sensu dla kierowcy, który może regularnie podłączać samochód do ładowania. Dopiero wtedy możliwe jest wykorzystanie podstawowej zalety PHEV, czyli pokonywanie części codziennych tras z użyciem energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze.
Jeżeli samochód ma przez większość czasu poruszać się z rozładowaną baterią, przewaga tej odmiany nad zwykłym silnikiem benzynowym staje się znacznie mniejsza. Przed zakupem używanego PHEV należy dodatkowo sprawdzić stan akumulatora trakcyjnego, układu ładowania i całego napędu hybrydowego.
Ranking silników Kia Ceed III. Które wersje wypadają najlepiej?
Nie istnieje jeden napęd idealny dla każdego kierowcy, jednak pod względem uniwersalności poszczególne jednostki można uporządkować następująco:
- 1.5 T-GDI 160 KM – najlepszy kompromis między osiągami, kulturą pracy i codzienną użytecznością.
- 1.4 T-GDI 140 KM – bardzo dobra propozycja w samochodach z wcześniejszych lat produkcji.
- 1.6 CRDi 136 KM – szczególnie sensowny przy dużych przebiegach i regularnej jeździe w trasie.
- 1.6 T-GDI 204 KM – wybór dla osób stawiających przede wszystkim na osiągi.
- 1.0 T-GDI 120 KM – wystarczający do miasta i spokojniejszej jazdy.
- 1.4 MPI 100 KM – konstrukcyjnie prosty, ale wyraźnie najsłabszy pod względem dynamiki.
Wersję 1.6 GDI PHEV 141 KM najlepiej traktować oddzielnie. Jej atrakcyjność zależy przede wszystkim od tego, czy właściciel rzeczywiście będzie korzystał z możliwości regularnego ładowania.
7DCT czy manual? Skrzynię automatyczną trzeba sprawdzić podczas jazdy
W wielu wersjach Ceeda III można spotkać 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnię DCT. Zapewnia ona wygodę, ale w używanym samochodzie stan skrzyni powinien być jednym z ważniejszych punktów jazdy próbnej.

fot. Kia
Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zachowanie podczas ruszania, manewrowania i wolnej jazdy. Niepokojące powinny być wyraźne szarpnięcia, duża zwłoka przy załączaniu napędu, mocne uderzenia podczas zmian przełożeń czy nietypowe dźwięki.
Jeżeli zachowanie skrzyni wzbudza wątpliwości, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dokładna diagnostyka przed zakupem niż liczenie na to, że objawy okażą się nieistotne.
Co sprawdzić przed zakupem używanej Kii Ceed III?
Wybór odpowiedniego silnika jest dopiero początkiem. W samochodzie używanym stan konkretnego egzemplarza może mieć większe znaczenie niż przewaga jednej jednostki nad drugą.
Przed zakupem warto:
- sprawdzić historię serwisową i częstotliwość wymian oleju,
- zweryfikować przebieg oraz historię ewentualnych napraw powypadkowych,
- wykonać diagnostykę komputerową,
- sprawdzić zachowanie silnika podczas zimnego rozruchu i na biegu jałowym,
- podczas jazdy próbnej ocenić reakcję na gaz oraz pracę skrzyni biegów,
- w dieslu skontrolować DPF, EGR, SCR i układ AdBlue,
- w PHEV sprawdzić napęd hybrydowy i akumulator trakcyjny,
- w samochodzie z DCT dokładnie przetestować ruszanie i manewrowanie przy niewielkiej prędkości.
Nie warto przy tym przesadnie koncentrować się na samym wskazaniu licznika. Ceed z przebiegiem 150 tys. km i kompletną historią obsługi może być lepszym zakupem niż egzemplarz z przebiegiem 90 tys. km, którego właściciel zaniedbywał serwis.
FAQ – Kia Ceed III i silniki
Jaki jest najlepszy silnik w Kia Ceed III?
Za najbardziej uniwersalny wybór można uznać 1.5 T-GDI 160 KM. Zapewnia dobre osiągi, ma cztery cylindry i 253 Nm. W starszych egzemplarzach bardzo dobrym wyborem pozostaje 1.4 T-GDI 140 KM.
Czy 1.4 T-GDI w Kia Ceed jest dobrym silnikiem?
Tak. 1.4 T-GDI 140 KM to jeden z ciekawszych silników benzynowych pierwszych lat produkcji Ceeda III. Rozwija 242 Nm i był dostępny zarówno z manualem, jak i 7-biegowym DCT.
Czy warto kupić Kia Ceed 1.0 T-GDI?
Tak, jeśli samochód będzie wykorzystywany przede wszystkim w mieście i podczas spokojnej jazdy. 120-konny wariant ma 172 Nm, ale przy dużym obciążeniu i szybkiej jeździe na trasie wyraźnie lepiej sprawdzą się większe jednostki.
Czy 1.6 CRDi jest dobrym silnikiem?
Tak, ale przede wszystkim dla kierowcy pokonującego duże przebiegi. Diesel dobrze sprawdza się na trasach, natomiast częsta jazda na krótkich odcinkach nie jest dla niego korzystnym scenariuszem eksploatacji.
Czy 1.4 MPI 100 KM jest awaryjny?
Nie ma podstaw, aby określać tę jednostkę jako awaryjną. Jej główną wadą jest słaba dynamika. To prosty wolnossący silnik z wielopunktowym wtryskiem, który może być interesujący dla kierowcy preferującego spokojną jazdę.
Czy Kia Ceed III ma silnik 1.6 T-GDI 204 KM?
Tak. 1.6 T-GDI 204 KM był montowany w sportowych wersjach Ceed GT i ProCeed GT. Silnik rozwija 265 Nm i współpracuje z manualną lub 7-biegową skrzynią DCT.
Czy warto kupić Ceeda III z automatyczną skrzynią DCT?
Może to być bardzo dobry wybór, ale przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić stan skrzyni. Podczas jazdy próbnej szczególną uwagę należy zwrócić na ruszanie, manewrowanie przy niskiej prędkości i płynność zmiany biegów.
Jaki silnik Ceeda III wybrać do miasta?
Do miasta dobrze sprawdzą się 1.0 T-GDI, 1.4 T-GDI i 1.5 T-GDI. Jeżeli priorytetem jest prostota, można również rozważyć 1.4 MPI, ale jego osiągi są wyraźnie słabsze.
Jaki silnik Ceeda III wybrać na autostradę?
Do częstej jazdy autostradowej lepszym wyborem będzie 1.4 T-GDI, 1.5 T-GDI albo 1.6 CRDi. 1.0 T-GDI również poradzi sobie z trasą, ale przy dużym obciążeniu nie zapewni takiego komfortu jak większe jednostki.
Czy warto kupić Ceeda III PHEV?
Tak, ale przede wszystkim wtedy, gdy można go regularnie ładować. Przy codziennej jeździe na krótkich dystansach możliwość korzystania z napędu elektrycznego jest największą zaletą tej wersji. Bez ładowania przewaga nad zwykłym napędem benzynowym jest znacznie mniejsza.






