Po 11 wyścigach sezonu 2026 Andrea Kimi Antonelli prowadzi nie tylko w klasyfikacji mistrzostw świata, ale również w zestawieniu ocen kierowców przygotowanym przez „auto motor und sport”. Na przeciwnym końcu tabeli znalazł się Lance Stroll, który uzyskał średnią zaledwie 5,18 punktu na 10 możliwych.
Antonelli wyprzedził Verstappena i Norrisa
Redakcja „auto motor und sport” po każdym Grand Prix przyznaje zawodnikom oceny w skali od 1 do 10. Po pierwszych 11 rundach sezonu obliczono średnią każdego kierowcy. Najwyższy wynik – 8,64 – uzyskał Andrea Kimi Antonelli, który jednocześnie prowadzi w klasyfikacji mistrzostw świata.
Młody Włoch wygrał sześć wyścigów i wyraźnie zaznaczył swoją przewagę nad zespołowym kolegą George’em Russellem. Jego najgorszym miejscem było 15. na Silverstone, gdzie stracił pozycje wskutek problemów technicznych. W swojej dotychczasowej karierze w F1 Antonelli ma sześć pole position, sześć zwycięstw i łącznie 12 pozycji na podium.
Drugą średnią uzyskał Max Verstappen – 8,27. Czterokrotny mistrz świata nie dysponował samochodem pozwalającym regularnie walczyć na czele stawki, ale czterokrotnie stanął na podium, a w kwalifikacjach prowadzi z Isackiem Hadjarem 8:3. Co istotne, w żadnym z 11 weekendów nie otrzymał oceny niższej niż 7/10.
Trzecie miejsce przypadło Lando Norrisowi ze średnią 8,09. Aktualny mistrz świata jest dopiero piąty w klasyfikacji generalnej, lecz w zestawieniu ocen wypada znacznie lepiej. W Miami dostał maksymalną ocenę, a na Węgrzech wygrał wyścig. Mimo trzech nieukończonych rund jego nota również ani razu nie spadła poniżej 7/10.
Hamilton wrócił do czołówki, Russell stracił do Antonellego
Lewis Hamilton zajmuje czwarte miejsce ze średnią dokładnie 8,00. Po trudnym pierwszym sezonie w Ferrari Brytyjczyk ponownie liczy się w walce o mistrzostwo. Wygrał w Barcelonie, pięciokrotnie stawał na podium i we wszystkich pierwszych 11 wyścigach kończył w czołowej szóstce.
George Russell, przed rozpoczęciem sezonu wymieniany w gronie głównych kandydatów do tytułu, jest piąty ze średnią 7,73. Wygrał inauguracyjną rundę w Australii i późniejszy wyścig w Spielbergu, ale w pozostałych Grand Prix często pozostawał w cieniu Antonellego. Na jego wyniki wpływały również problemy techniczne związane z zarządzaniem energią.
Taki sam wynik – 7,73 – osiągnął debiutant Arvid Lindblad. Już podczas pierwszego startu w Australii zdobył cztery punkty, a siedem razy kończył wyścigi w czołowej siódemce. Ani razu nie otrzymał noty niższej niż 6/10.
Lawson przed Leclerkiem mimo nietypowej sytuacji w zespole
Siódmy Liam Lawson uzyskał średnią 7,64. Choć ma o 20 punktów mistrzostw świata więcej od zespołowego kolegi Lindblada, w ocenach redakcji znajduje się tuż za nim. W ośmiu z 11 wyścigów kończył w pierwszej dziewiątce.
Charles Leclerc jest ósmy ze średnią 7,55. Monakijczyk nie ma już przewagi nad Hamiltonem jak w poprzednim sezonie. W klasyfikacji mistrzostw świata zajmuje czwarte miejsce i traci 81 punktów do Antonellego. Na Silverstone odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, wykorzystując także problemy techniczne lidera Mercedesa.

fot. Scuderia Ferrari HP
Taką samą średnią 7,55 uzyskał Pierre Gasly. Kierowca Alpine siedmiokrotnie dojeżdżał do mety w pierwszej dziesiątce, a w kwalifikacjach prowadzi z Franco Colapinto 8:3. W Monako zdobył podium przyznane po zakończeniu rywalizacji.
Hülkenberg wysoko mimo zaledwie dwóch punktów
Dziesiątkę zamyka Nico Hülkenberg ze średnią 7,45. Niemiec ma na koncie tylko dwa punkty, podczas gdy w poprzednim sezonie zdobył dla Saubera 51. Według ocen redakcji słabszy bilans nie odzwierciedla jednak w pełni jego jazdy, ponieważ Hülkenberg wielokrotnie zmagał się z awariami i ma już trzy nieukończone wyścigi.
Isack Hadjar zajmuje 11. miejsce ze średnią 7,00. Młody Francuz wypada przyzwoicie na tle Verstappena i w ośmiu z 11 wyścigów kończył w czołowej ósemce. Tę samą średnią ma Carlos Sainz, który mimo słabszej formy Williamsa trzykrotnie dostał ocenę 9/10 i prowadzi z Alexem Albonem aż 9:2 w kwalifikacjach.
Oscar Piastri i Fernando Alonso zostali sklasyfikowani ex aequo na 13. pozycji ze średnią 6,91. Piastri rozpoczął sezon od wypadku jeszcze podczas dojazdu na pola startowe w Australii, za co dostał 3/10. Później jego najlepszym wynikiem było drugie miejsce w Japonii.
Alonso zdobył natomiast jedyny dotychczasowy punkt dla Aston Martina i prowadzi ze Strollem 9:2 w kwalifikacjach. Także jego średnia wynosi 6,91. Identyczny wynik ma Gabriel Bortoleto, który zgromadził osiem punktów i wyprzedza Hülkenberga w klasyfikacji generalnej, choć w wewnętrznym pojedynku kwalifikacyjnym przegrywa z Niemcem 5:6.
Bearman prowadzi z Oconem, Cadillac na końcu stawki
Oliver Bearman zajmuje 16. miejsce ze średnią 6,55. Kierowca Haasa już w drugim wyścigu sezonu w Chinach otrzymał maksymalne 10/10 po zajęciu piątego miejsca. W kwalifikacjach prowadzi z Estebanem Oconem 8:3.
Franco Colapinto jest 17. ze średnią 6,45. Argentyńczyk punktował w sześciu wyścigach i zgromadził 19 punktów. Jego najlepsze wyniki to szóste miejsce w Kanadzie i siódme w Miami.
Sergio Perez uzyskał średnią 6,00. Cadillac w swoim debiutanckim sezonie pozostaje na końcu stawki, a Meksykanin po pierwszych 11 rundach nie zdobył punktu. W Japonii otrzymał jednak 9/10 za ukończenie rywalizacji na 17. miejscu bez straty okrążenia do lidera.
Stroll najsłabszy w zestawieniu po 11 wyścigach
Esteban Ocon zajmuje 19. pozycję ze średnią 5,91 i wyraźnie przegrywa wewnętrzną rywalizację z Bearmanem. Alex Albon jest 20. z wynikiem 5,64. Jego najwyższą oceną w pierwszej części sezonu było tylko 7/10, a w kwalifikacjach przegrywa z Sainzem 2:9.
Przedostatnie miejsce przypadło Valtteriemu Bottasowi. Fin uzyskał średnią 5,45, ukończył tylko 6 z 11 Grand Prix, a jego najlepszym wynikiem było 13. miejsce w Chinach, w wyścigu, którego nie ukończyło siedmiu kierowców.
Najniżej ocenionym zawodnikiem pierwszej połowy sezonu został Lance Stroll ze średnią 5,18. Kierowca Astona Martina dojechał do mety tylko w czterech z 11 wyścigów. W Monako po wypadku otrzymał 3/10, a w trzech kolejnych przypadkach jego nota wyniosła 4/10.
Zestawienie pokazuje przy tym, że sama pozycja w mistrzostwach nie zawsze pokrywa się z oceną jazdy. Problemy techniczne, możliwości konkretnego samochodu i porównanie z zespołowym kolegą potrafią mocno zmienić obraz sezonu. Po pierwszych 11 rundach najwyżej oceniany jest Antonelli, podczas gdy ostatnią pozycję zajmuje Stroll.






