6 trwałych silników benzynowych. 400 tys. km bez remontu nie jest dla nich wyzwaniem

Andrzej Utrata

Andrzej Utrata

Wybór używanego samochodu z silnikiem benzynowym nie musi oznaczać ryzyka kosztownego remontu po 200 tys. km. Na europejskim rynku nie brakuje wolnossących jednostek z pośrednim wtryskiem paliwa, które przy prawidłowej obsłudze serwisowej potrafią pokonać 300, a nawet 400 tys. km bez remontu głównych elementów mechanicznych.

Nie oznacza to jednak, że są całkowicie bezawaryjne. W samochodzie z takim przebiegiem mogą wymagać wymiany pompa wody, uszczelnienia, cewki zapłonowe czy elementy osprzętu.

Wybraliśmy sześć konstrukcji, mające opinię trwałych i są znane europejskim mechanikom. Podajemy konkretne kody, modele, mocne strony oraz usterki, które warto sprawdzić przed zakupem.

1. Volkswagen 1.6 MPI – BSE, BSF, BGU

  • Pojemność: 1595 cm³
  • Konstrukcja: R4, 8 zaworów, wolnossący
  • Moc: około 102 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: pasek

Volkswagenowskie 1.6 MPI to jedna z najprostszych benzynowych jednostek spotykanych w popularnych samochodach grupy VAG. Warianty BSE, BSF i BGU mają pośredni wtrysk paliwa, osiem zaworów i nie korzystają z turbosprężarki. Ten niewielki silnik wyróżnia się aluminiowym blokiem z żeliwnymi tulejami cylindrowymi.Znajdziesz go w: Volkswagenie Golfie V i wybranych wersjach Golfa VI, Jetty, Tourana, Caddy’ego, Skody Octavii I i II, Seata Leona II, Altei oraz Audi A3 8P. Konkretne kody silnika i lata montażu zależą od modelu, rynku oraz rocznika. Rodzina 1.6 MPI była oferowana w Europie przez wiele lat.

Volkswagen Golf V

fot. Volkswagen

Mocne strony: prosta konstrukcja, szeroka dostępność części, stosunkowo nieskomplikowana diagnostyka i dobra współpraca z instalacją LPG. Brak turbosprężarki i bezpośredniego wtrysku ogranicza liczbę kosztownych elementów, które mogą sprawiać problemy.

Na co uważać: przed zakupem trzeba sprawdzić zużycie oleju, szczelność silnika, stan układu chłodzenia i historię wymiany paska rozrządu. W starszych egzemplarzach zdarzają się również problemy z przepustnicą, układem zapłonowym i elementami osprzętu. Sam fakt, że silnik ma opinię trwałego, nie zwalnia z kontroli jego stanu.

2. Renault 1.6 16V K4M

  • Pojemność: 1598 cm³
  • Konstrukcja: R4, 16 zaworów, wolnossący
  • Moc: najczęściej 100–115 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: pasek

K4M to jedna z najbardziej udanych benzynowych konstrukcji Renault z przełomu XX i XXI wieku. Silnik ma żeliwny blok i aluminiową głowicę, dwa wałki rozrządu oraz hydrauliczną kompensację luzu zaworowego. Występował w wielu odmianach mocy, także sportowych, ale w popularnych samochodach najczęściej spotyka się wersje o mocy około 100–115 KM.

Znajdziesz go w: Renault Clio II i III, Mégane I, II i III, Scénic I, II i III, Laguna, Kangoo oraz wybrane modele Dacii, m.in. Logan, Sandero i Duster pierwszej generacji. Jednostka pojawiła się pod koniec lat 90. XX w. i była stosowana na różnych rynkach jeszcze w drugiej dekadzie XXI wieku.

Renault Laguna II

fot. Renault

Mocne strony: trwały blok, prosta konstrukcja, dostępność części i duża liczba warsztatów znających tę jednostkę. K4M dobrze współpracuje z instalacją LPG, a hydrauliczna kompensacja luzu zaworowego ogranicza konieczność okresowej regulacji tego parametru.

Na co uważać: w wybranych odmianach występuje koło zmiennych faz rozrządu (KZFR). Jego zużycie może objawiać się charakterystycznym terkotaniem po uruchomieniu zimnego silnika. Nie każda wersja K4M ma KZFR, dlatego wyposażenie należy sprawdzić po kodzie silnika lub numerze VIN, a nie wyłącznie po mocy.

Do typowych problemów należą również awarie cewek zapłonowych, czujnika położenia wału, wycieki oraz usterki pompy wody i obudowy termostatu. W niektórych wersjach uszkodzenie obudowy termostatu może doprowadzić do mieszania oleju z płynem chłodniczym. Nie oznacza to automatycznie uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Kluczowe znaczenie ma również terminowa wymiana paska rozrządu.

3. Volvo 2.4 R5 – B5244S i B5244S2

  • Pojemność: 2435 cm³
  • Konstrukcja: R5, 20 zaworów, wolnossący
  • Moc: 140 lub 170 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: pasek

Pięciocylindrowy silnik Volvo 2.4 to propozycja dla kierowców szukających większej jednostki o dobrej kulturze pracy. Wariant B5244S rozwijał 170 KM, natomiast B5244S2 – 140 KM. Konstrukcja ma aluminiowy blok i aluminiową głowicę, a także pośredni wtrysk paliwa. W zależności od wersji stosowano również zmienne fazy rozrządu.

Znajdziesz go w: przede wszystkim w Volvo S60 I, S80 I i V70 II. Pokrewne odmiany silnika 2.4 montowano również w innych modelach tej szwedzkiej marki, ale nie należy przypisywać kodów B5244S i B5244S2 wszystkim samochodom z pięciocylindrową benzyną 2.4. Przykładowo S40 II, V50 i C30 korzystały z innych odmian tej rodziny, m.in. B5244S4.

Volvo S60

fot. Volvo

Mocne strony: trwała mechanika, dobra kultura pracy, przyzwoita elastyczność i brak turbosprężarki w opisywanych wariantach. Przy właściwej obsłudze jednostka może osiągać wysokie przebiegi bez remontu podstawowych elementów.

Na co uważać: szczególnej kontroli wymaga układ odpowietrzania skrzyni korbowej (PCV). Zatkany separator oleju i przewody mogą powodować wzrost ciśnienia w skrzyni korbowej, a w konsekwencji wycieki przez uszczelnienia. W starszych egzemplarzach trzeba też sprawdzić stan przepustnicy, szczelność silnika oraz układ zmiennych faz rozrządu, jeśli występuje w danej odmianie.

Nie wolno zapominać o pasku rozrządu, napinaczu i pompie wody. W przypadku Volvo ważna jest również weryfikacja historii serwisowej, ponieważ naprawy osprzętu i dostęp do niektórych podzespołów mogą być droższe niż w popularnych silnikach 1.6.

4. Honda 2.0 i-VTEC R20A

  • Pojemność: 1997 cm³
  • Konstrukcja: R4, 16 zaworów, wolnossący
  • Moc: około 150–156 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: łańcuch

R20A to wolnossący silnik Hondy z rodziny R, wyposażony w system i-VTEC. Ma aluminiowy blok i głowicę, pośredni wtrysk paliwa oraz łańcuch rozrządu. W odróżnieniu od Renault K4M nie zawiera hydraulicznej kompensacji luzu zaworowego – wymaga okresowej kontroli i mechanicznej regulacji luzów.

Znajdziesz go w: Hondzie Accord VIII 2.0 z silnikiem R20A3 oraz CR-V III i IV z odpowiednimi odmianami R20A, m.in. R20A1, R20A2 i R20A9. W tych modelach jednostkę oferowano w Europie od drugiej połowy pierwszej dekady XXI w. do końca produkcji odpowiednich generacji.

Honda Accord VIII

fot. Honda

Mocne strony: wolnossąca konstrukcja, pośredni wtrysk paliwa, brak turbosprężarki i dobra trwałość mechaniczna. Łańcuch rozrządu eliminuje konieczność okresowej wymiany paska, ale nie oznacza, że cały układ jest bezobsługowy.

Na co uważać: należy kontrolować luzy zaworowe zgodnie z harmonogramem serwisowym. Jest to szczególnie istotne w samochodach z instalacją LPG, w których kontrola powinna być częstsza i dostosowana do warunków eksploatacji. Przy dużych przebiegach trzeba sprawdzić również zużycie oleju, stan łańcucha i napinacza oraz poduszki silnika.

Warto podkreślić, że R20A nie jest jednostką całkowicie bezobsługową. Zaniedbanie regulacji zaworów może doprowadzić do kosztownych konsekwencji, dlatego przed zakupem warto poprosić o dokumentację potwierdzającą wykonanie tej czynności.

5. Opel 1.8 Ecotec – Z18XER i pokrewne odmiany

  • Pojemność: 1796 cm³
  • Konstrukcja: R4, 16 zaworów, wolnossący
  • Moc: najczęściej 140 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: pasek

Z18XER to wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1,8 l, rozwijający 140 KM. Ma żeliwny blok i aluminiową głowicę, pośredni wtrysk paliwa oraz zmienne fazy rozrządu na obu wałkach. Konstrukcja należy do rodziny silników Ecotec i zadebiutowała w połowie pierwszej dekady XXI w.

Warto rozróżnić kody: Z18XER, A18XER i B18XER oznaczają odmiany tej pojemności, ale nie należy traktować ich jako identycznych jednostek montowanych we wszystkich modelach. Różnice wynikają m.in. z rynku i wymagań emisyjnych.

Znajdziesz go w: Oplu Astrze H, Zafirze B, Vectrze C, Signumie i wybranych wersjach Insignii A (Z18XER). Późniejsze odmiany z rodziny 1.8 występowały także w innych modelach Opla. W Chevroletach Cruze i Orlando stosowano pokrewne konstrukcje, ale miały one inne oznaczenia – nie należy automatycznie przypisywać im kodu Z18XER.

Opel Insignia I

fot. Opel

Mocne strony: prosta, wolnossąca konstrukcja, przyzwoite osiągi, pośredni wtrysk i dobra dostępność części. Silnik nie jest przesadnie skomplikowany mechanicznie, choć ma więcej osprzętu niż starsze jednostki bez zmiennych faz rozrządu.

Na co uważać: charakterystycznym punktem kontroli są elektrozawory i koła zmiennych faz rozrządu. Ich usterki mogą powodować hałas, nierówną pracę oraz błędy sterownika. Trzeba również sprawdzić chłodnicę oleju i jej uszczelnienia – nieszczelność może doprowadzić do przedostawania się oleju do płynu chłodniczego lub odwrotnie. Warto skontrolować także termostat, moduł zapłonowy, szczelność pokrywy zaworów i historię wymiany paska rozrządu.

6. Mercedes M111 – wersje wolnossące

  • Pojemność: 1,8–2,3 l
  • Konstrukcja: R4, 16 zaworów
  • Moc: zależnie od wersji, około 122–170 KM
  • Wtrysk: wielopunktowy
  • Rozrząd: łańcuch

M111 to rodzina czterocylindrowych silników Mercedesa, produkowana od początku lat 90. do pierwszej połowy XXI w., zależnie od odmiany i zastosowania. Występowały wersje o pojemności 1.8, 2.0, 2.2 i 2.3 l, zarówno wolnossące, jak i doładowane. W tym zestawieniu interesują nas przede wszystkim odmiany wolnossące.

Silnik ma żeliwny blok, aluminiową głowicę, 16 zaworów i łańcuch rozrządu. Poszczególne warianty różnią się osprzętem, sterowaniem i szczegółami konstrukcji, dlatego przed zakupem trzeba ustalić dokładny kod jednostki.

Znajdziesz go w: m.in. w Mercedesach klasy C W202, klasie E W124 i W210, a także w wybranych wersjach CLK C208 i SLK R170. W tych modelach występowały również odmiany Kompressor, dlatego sama nazwa modelu nie wystarcza do ustalenia wersji silnika.

Mercedes M111 - silnik

fot. Mercedes

Mocne strony: solidna mechanika, pośredni wtrysk paliwa, stosunkowo prosta konstrukcja i dobra dostępność wiedzy serwisowej. Wiele egzemplarzy osiąga wysokie przebiegi bez konieczności remontu podstawowych elementów silnika.

Na co uważać: w starszych samochodach trzeba dokładnie sprawdzić szczelność silnika, stan uszczelki pod głowicą, układ odmy i przewody podciśnienia. Przy dużych przebiegach mogą pojawić się hałasy łańcucha i jego napinacza. W wybranych wersjach należy skontrolować także magnesy regulacji wałków rozrządu i możliwość przedostawania się oleju do złącza instalacji elektrycznej.

W przypadku M111 równie ważny jak sam silnik jest stan całego samochodu. Korozja nadwozia, zużyte zawieszenie i zaniedbania poprzednich właścicieli mogą sprawić, że zakup pozornie trwałego Mercedesa okaże się kosztowny.

Który silnik benzynowy wybrać?

SilnikNajwiększy atutCo sprawdzić przed zakupem
Volkswagen 1.6 MPIProsta konstrukcja i tanie częściZużycie oleju, pasek rozrządu, chłodzenie
Renault K4MDobra współpraca z LPGKZFR w wybranych wersjach, pasek, układ chłodzenia
Volvo 2.4 R5Kultura pracy i trwała mechanikaPCV, wycieki, rozrząd
Honda R20AWolnossąca konstrukcja i łańcuchLuzy zaworowe, łańcuch, zużycie oleju
Opel 1.8 Ecotec140 KM i pośredni wtryskZmienne fazy rozrządu, chłodnica oleju
Mercedes M111Solidna mechanika starszej generacjiSzczelność, łańcuch, stan całego auta

Jeżeli najważniejsze są niskie koszty obsługi, warto zainteresować się Volkswagenem 1.6 MPI i Renault K4M. Obie jednostki mają prostą konstrukcję, szeroką dostępność części i dobrze znane warsztatom rozwiązania. K4M może być szczególnie interesującą propozycją dla osób planujących montaż LPG.

Do większego samochodu pasuje pięciocylindrowe Volvo 2.4, natomiast Honda R20A będzie ciekawą opcją dla osób szukających wolnossącej benzyny w nowszym samochodzie. Opel 1.8 Ecotec oferuje przyzwoite osiągi, ale wymaga kontroli osprzętu zmiennych faz rozrządu. Mercedes M111 to z kolei propozycja dla miłośników starszych modeli tej marki.

Najważniejsza zasada pozostaje niezmienna: stan konkretnego egzemplarza jest ważniejszy niż renoma silnika. Samochód z udokumentowanym przebiegiem 280 tys. km i regularnym serwisem może być znacznie lepszym zakupem niż auto z deklarowanymi 160 tys. km, ale bez wiarygodnej historii obsługi.

Jak dbać o silnik, żeby przejechał 300–400 tys. km?

Nawet trwała konstrukcja nie wybaczy wieloletnich zaniedbań. W używanym samochodzie warto przede wszystkim:

  • wymieniać olej silnikowy regularnie, zwykle co 10–15 tys. km lub raz w roku, z uwzględnieniem wymagań producenta i warunków eksploatacji;
  • pilnować terminów wymiany paska rozrządu i kontrolować stan napinaczy oraz pompy wody;
  • nie ignorować wycieków i ubytków płynu chłodniczego;
  • kontrolować układ odpowietrzania skrzyni korbowej;
  • reagować na nierówną pracę, wypadanie zapłonów i nietypowe odgłosy;
  • w silnikach z mechaniczną regulacją luzów zaworowych wykonywać ją zgodnie z harmonogramem;
  • w przypadku LPG odpowiednio dostosować częstotliwość kontroli układu zaworowego.

Wysoki przebieg nie musi oznaczać końca życia benzynowego silnika. Regularny serwis, prawidłowa eksploatacja i szybkie usuwanie usterek mają jednak większe znaczenie niż sam wybór jednostki z listy konstrukcji uznawanych za trwałe.

O autorze

Andrzej Utrata

Andrzej Utrata

Redaktor
Redaktor zajmujący się wpływem motoryzacji na środowisko, elektromobilnością oraz polityką transportową. W swoich analizach uwzględnia pełny cykl życia pojazdu: od pozyskania surowców i produkcji, przez źródło energii oraz eksploatację, aż po recykling i utylizację.Krytycznie ocenia zarówno bezrefleksyjne promowanie elektromobilności, jak i upraszczające argumenty jej przeciwników. Analizuje dane, regulacje oraz interesy gospodarcze stojące za zmianami na rynku, jednocześnie dostrzegając realne zalety użytkowe i techniczne nowoczesnych samochodów elektrycznych. W publikacjach stara się oddzielać własne preferencje od wniosków wynikających ze źródeł i dostępnych danych.

© 2026 MotoGuru.pl